O samorządzie i centrach handlu - Gmina Rzgów

O samorządzie i centrach handlu

zdjęcie
Burmistrz Mateusz Kamiński oraz Miron Ossowski odpowiedzialny w ratuszu za promocję gminy Rzgów - uczestniczyli w Forum Ekonomicznym w Karpaczu (przeniesionym z powodu pandemii z Krynicy). Forum Ekonomiczne odbywające się w dniach 8-10 września 2020 r. to najważniejsza tego typu konferencja w skali Europy środkowo-wchodniej z udziałem szerokiego grona specjalistów.
Na jednym z paneli dyskusyjnych pn. „Państwo i reformy” burmistrz Mateusz Kamiński odpowiadał na pytania Jacka Bańki, dziennikarza Radia Kraków. Mówiąc o 30-letnich doświadczeniach samorządu lokalnego, podkreślił znaczenie profesjonalizacji pracowników oraz instytucji samorządowych. Wypowiedział się na temat centrów handlu odzieżą na naszym terenie, które się dywersyfikują. Właściciele reagują natychmiast na wszelkie mody i zjawiska na makrorynku gospodarczym. Obok tysięcy boksów z odzieżą, obuwiem, kosmetykami  pojawiają się sieciowe supermarkety, rozwija się gastronomia, miasteczka zabaw dla dzieci itp. Dzięki temu centra są bardziej odporne na niekorzystne zjawiska na rynku w porównaniu z galeriami handlowymi w wielkiej Łodzi i innych miastach. 

Burmistrz M. Kamiński nie unikał odpowiedzi na trudne pytania. Mówił, że w gminie Rzgów nie pojawiają się wiatraki, bo takim inwestycjom nie sprzyja bardzo rozproszone budownictwo jednorodzinne. Z tych samych powodów budowa sieci kanalizacyjnej jest bardzo kosztowna.

Pandemia wywołuje nowe zjawiska społeczne. Pracownicy korporacji w znacznej większości zgadzaja się na zdalną pracę. Generalnie, mieszkańcy Łodzi czy Pabianic szukają mośliwości przeniesienia na wieś, aby przestać funkcjonować w dużych skupiskach ludzkich. Trudno się więc dziwić, że gmina Rzgów sąsiadująca z wielkimi miastami - z miesiąca na miesiąc ma coraz liczniejszą rzeszę stałych mieszkańców co będzie przekładało się na wyższe wpływy podatkowe do kasy gminnej.   

Na Forum Ekonomicznym w Karpaczu wypowiadał się m.in. dr nauk humanistycznych Arkadiusz Adamczyk, mieszkaniec Bronisina Dworskiego. Ten historyk reprezentuje Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej.

Włodzimierz Kupisz
Fot. Miron Ossowski
powrót