Dla kogo czujnik czadu?

Starosta Andrzej Opala i wicestarosta Ewa Gładysz w obecności Tobiasza Puchalskiego, kierownika Referatu Promocji i Informacji Tobiasza Puchalskiego przekazali Krzysztofowi Superze - komendantowi powiatowej PSP czujki tlenku węgla.
- Czujki czadu zostaną przekazane i zamontowane przez strażaków w mieszkaniach rodzin o najniższych przychodach, u niepełnosprawnych seniorów – mówi brygadier Krzysztof Supera. – Zapotrzebowanie na bezpłatną czujkę można zgłosić w Urzędzie Miejskim w Rzgowie, najbliższej jednostce OSP lub po prostu telefonicznie w siedzibie PSP w Koluszkach. – urządzenie jest powszechnie dostępne na rynku. Jego cena waha się od 50 do 200 złotych.

Przekazanie bezpłatnych urządzeń PSP jest zapisane w Powiatowym Programie Zapobiegania Przestępczości oraz Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli 2018-2023. Jak mówi bryg. Krzysztof Supera, czasem czujniki zakupują również samorządy gminne. Strażacy corocznie przeprowadzają szeroko zakrojone przeglądy mieszkań w budynkach wielorodzinnych, w których  potencjalnie może zdarzyć się wypadek z uwolnieniem tlenku węgla.

Jak twierdzą producenci urządzeń, większość dostępnych czujników tlenku węgla reaguje jedynie na ten jeden rodzaj niebezpiecznego dla człowieka gazu. Tlenek węgla CO jest bez smaku, zapachu i barwy, jest lżejszy od powietrza, dlatego nie uchodzi z pomieszczeń odizolowanych od przepływu powietrza w budynku (np. w mieszkaniowych łazienkach) i stanowi śmiertelne zagrożenie w przypadku jego wytwarzania się w piecach grzewczych. Stosowane sensory elektrochemiczne w czujkach pozwalają na ciągłą pracę nawet przez 10 lat. Warto sprawdzić szczegółowe informacje dotyczące każdego z oferowanych przez sklep PPOŻ czujników tlenku węgla.

Tlenek węgla, potocznie nazywany czadem, to bezbarwny i bezwonny gaz, mający silne właściwości trujące. Jest niezwykle niebezpieczny dla człowieka – dostaje się do naszego organizmu przez układ oddechowy, gdzie wiąże się z hemoglobiną szybciej niż tlen, a następnie wchłania się do krwiobiegu. Zatrucie czadem może powodować uszkodzenia mózgu, organów wewnętrznych, a nawet prowadzić do śmierci. Gazu nie wykryjemy za pomocą naszych zmysłów, jego obecność może być tylko uchwycona przy użyciu odpowiednich urządzeń. Czujniki czadu poinformują nas o zbyt wysokim stężeniu tlenku.

Najczęściej tlenkiem węgla zatruwamy się w mieszkaniach, a dokładniej w łazience. To właśnie tam znajdują się domowe instalacje grzewcze, takie jak piecyki gazowe, które w wielu przypadkach stanowią źródło zatrucia tlenkiem węgla. Znajdujący się w pomieszczeniu wykrywacz tlenku węgla na bieżąco monitoruje stężenie gazu. Gdy jest ono wyższe od minimalnej wartości, wtedy za pomocą świetlnych i dźwiękowych sygnałów urządzenie powiadamia o zaistniałym niebezpieczeństwie. W przypadku bezwonnego i bezbarwnego czadu czas ma ogromne znaczenie. Czujniki  montuje się w pobliżu potencjalnego źródła czadu.

Oprac. Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=