OSP: wyszkoleni, sprawni, nowocześni - Gmina Rzgów

OSP: wyszkoleni, sprawni, nowocześni

zdjęcie
5 kwietnia w piątek w strażnicy OSP Kalino odbył się zarząd gminny, na którym prezes dh Dariusz Krzewiński podsumował rok sprawozdawczy. Nie nastąpiły żadne zmiany prezesów i naczelników. Wśród najważniejszych nowinek jest zapowiedź podpisania w ciągu 1-2 miesięcy umowy miedzy gminą Rzgów a stacją benzynową umowy na bezgotówkowe tankowanie wozów strażackich. Karty płatnicze będą przypisane do konkretnych strażaków. Zbiorcze faktury np. za miesiąc tankowań trafią bezpośrednio do rozliczenia w Urzędzie Miejskim.
Coraz więcej pojazdów strażackich jest wyposażonych w GPS. Dzięki temu systemowi będzie rozliczany dokładnie czas pracy ochotników, za który otrzymują ryczałt z kasy gminy. Najważniejszym tegorocznym celem będzie zinwentaryzowanie wszystkich sprawnych hydrantów, szczególnie tych najstarszych i naniesienie ich na elektroniczną mapę nawigacyjną. 

Jak dowiedzieliśmy się od druha Dariusza Wankiewicza, sekretarza Zarządu Gminnego OSP RP, w gminie stacjonuje 7 ciężkich wozów gaśniczych, 5 średnich, 13 lekkich i 8 specjalnych oraz innych.

W 2018 r. udało się ze środków naszego samorządu oraz Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kupić średni samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP w Starej Gadce. Wyjeżdża już do akcji. Prezes druh Dariusz Krzewiński cieszy się z dwóch nowych, lekkich samochodów renault master, zakupionych przez gminę do remiz w Kalinie i Guzewie. Mają one na wyposażeniu 300-litrowy zbiornik wody i piany gaśniczej. Budynku się tym nie ugasi, ale płonący pojazd na drodze już tak. Wozy nadają się jako uzupełnienie ciężkich samochodów gaśniczych. Zabierają pełny zastęp: 6 strażaków.

Pojazd dla OSP Kalino posiada bogate wyposażenie do ratownictwa technicznego na drogach typu: rozpieracze, nożyce do cięcia blach. Lekkie wozy są używane w przypadku usuwania rojów agresywnych owadów, w przypadku pożarów traw itp. Kierowcy strażackiego renault master wystarczy amatorskie prawo jazdy kategorii B. To bardzo ważne, bo strażnice cierpią na niedobór kierowców wyższych specjalności.

Na podsumowaniu roku sprawozdawczego prezes gminny podkreślał znaczenie turniejów halowych piłki dla strażaków. Chętnych do wystąpienia w zawodach powiatowych jest tak wielu, że trzeba będzie w tym roku zorganizować eliminacje gminne.

W gminie Rzgów działa 507 strażaków wyjeżdżających do akcji, w tym 51 kobiet. W 6 drużynach mamy 67 młodzików, którzy uczestniczyli w 15 obozach w Polsce.  Szeregi strażaków ratowników liczą u nas 229 druhów – w ubiegłym roku przybyło 9 wyszkolonych. Mamy 51 kierowców konserwatorów sprzętu ratowniczego (przybyło 4). Natomiast 92 druhów posiada kwalifikacje do ratownictwa technicznego, 2 do ratownictwa chemicznego i ekologicznego, a 3 nurkuje.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
powrót