Pół tysiąca nowości, więc czytelnictwo nie spada - Gmina Rzgów

Pół tysiąca nowości, więc czytelnictwo nie spada

zdjęcie
Nowości książkowe sukcesywnie spływają do biblioteki. Po opracowaniu na półki trafi pół tysiąca nowych woluminów, zakupionych w styczniu i lutym. Odnotowane przez Bibliotekę Narodową w 2019 r. zatrzymanie spadku czytelnictwa widzą także bibliotekarze w Rzgowie.
Mimo utrudnień w korzystaniu z czytelni czy brak bezpośredniego dostępu do półek, chętnych na książki nie brakuje. A nowości cieszą się zawsze największym powodzeniem. Apetyt na literaturę pobudzają ekranizacje, które masowo oglądane są w TV czy na kanałach streamingowych.  Zwykle filmy czy seriale nie dorównują książkom, ale zdarzają się cudowne perełki.

Serial „Unorthodox” zachęcił do sięgnięcia po książkę Deborah Feldman pod tym samym tytułem. Wojciecha Chmielarza nie trzeba reklamować, ale ekranizacja „Żmijowiska” przyciągnęła do biblioteki widzów, chcących poznać autora. Serial „Gambit królowej” zmotywował do przypomnienia nieżyjącego już autora Waltera Tevisa.

„W głębi lasu” Harlana Cobena, książka zekranizowana dla Netflixa utrwala popularność znakomitego autora powieści, przyciągając do biblioteki młodych czytelników zafascynowanych jego twórczością.

Serial „Bridgertonowie” oparty na serii romansów Julii Quinn wzmocnił pozycję tej autorki, absolwentki Harvardu, która zamiast kariery lekarskiej, z sukcesem realizuje się w roli pisarki. Jej książki nie czekają na czytelnika, są w ciągłym „obiegu”.

Na kształtowanie gustów czytelniczych niezaprzeczalny wpływ mają nagrody literackie. Do panteonu laureatów dołączył w tym roku Radosław Rak, zdobywca m.in. Nike i Nagrody im. Janusza A. Zajdla w 2020 r. za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakubie Szeli”. Na dniach pojawiła się informacja o sprzedaży praw do ekranizacji. Widzowie sami wkrótce ocenią, na ile uda się realizatorom przenieść wartości książki na język filmu.

Relacje między sztukami obejmują oczywiste połączenie literatury i plastyki, co pięknie pokazują artystyczne książki Charlotte Gastaut „ Giselle” i „Jezioro Łabędzie”, zachwycające książki do oglądania wydawnictwa Mamania.
Po biografie Agnieszki Osieckiej („Osiecka”), Andrzeja Zauchy („Serca bicie”), Beaty Tyszkiewicz („Beata Tyszkiewicz. Portret damy”) i wielu innych znanych i lubianych zapraszamy do biblioteki. Z niebeletrystycznych działów dość duże zakupy wzbogaciły psychologię i filozofię. Poradniki Iwony Majewskiej-Opiełki, Katarzyny Miller czy Joanny Godeckiej w (prawie) całym wyborze.

Do przeglądania zawartości księgozbioru biblioteki zapraszamy na strony www lubimy czytać oraz szukam książki, a do biblioteki pod adres Rzgów, ul Szkolna 7.

Anna Malinowska
powrót