Popołudnie z Narodowym Czytaniem - Gmina Rzgów

Popołudnie z Narodowym Czytaniem

zdjęcie
Dorośli i młodzież przekonali się w piątek, 7 września , że głośne, publiczne czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego do najłatwiejszych nie należy. Język literacki po 94 latach zmienił się nie do poznania.
Wiele słów zostało zapomnianych, nie wiadomo jak akcentować niezrozumiałe wyrazy, w którym miejscu zaczerpnąć powietrza, a kiedy je wypuścić, a przede wszystkim dziś nie buduje się tak długich zdań jak w „Przedwiośniu”. Trudno się więc dziwić, że występujący przed mikrofonem długo, cierpliwie ćwiczyli bezgłośne czytanie.

Gmina Rzgów i Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie przyłączyły się do organizacji Narodowego Czytania, które miało miejsce w Rzgowie w parku Miejskim im. Adama Mickiewicza przy placu 500-lecia. Fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego przeczytała młodzież ze Rzgowskiego Studia Teatralnego, a także mniej wprawieni w tej trudnej dziedzinie: burmistrz Mateusz Kamiński oraz wiceburmistrz Małgorzata Rózga.  Do czytania zgłosili się także: Anna Malinowska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej oraz osoby spośród publiczności. A warto było spróbować sił, bo każde czytanie było nagradzane długimi oklaskami.

Dla wszystkich obecnych organizatorzy przygotowali drobny poczęstunek. Osoby, które przyniosły swój egzemplarz "Przedwiośnia", otrzymały pieczątkę okolicznościową. Ogólnopolska akcja czytania przebiega pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
powrót