To już 551. urodziny Rzgowa

Dziś, 20 sierpnia obchodzimy 551-lecie nadania Rzgowowi prawa miejskiego magdeburskiego przez zapobiegliwego i mądrego króla Kazimierza Jagiellończyka.
Tym gestem król poparł starania kapituły katedralnej krakowskiej, ówczesnych właścicieli osady Rzgów. Osada zyskała własny samorząd i cechy rzemieślnicze, a sami mieszkańcy odpowiadali odtąd pod względem prawnym i administracyjnym przed kapitułą. Ustanowiono dwa jarmark trzydniowe na św. Trójcy i św. Marcina oraz wtorkowy targ trzydniowy. Mieszczanie mogli sprowadzać i sprzedawać sól z kopalni w Bochni i Wieliczce.

To wtedy miasto otrzymało herb z wizerunkiem św. Stanisława  Biskupa wskrzeszającego Piotrowina, który stał się patronem pierwszego drewnianego kościoła z 1475 r. Centrum miasta stanowił wówczas obecny stary rynek w kształcie trójkąta.

Na decyzję o prawach miejskich dla Rzgowa miał duży wpływ historyk i kronikarz Jan Długosz. To w jego dziele po raz pierwszy pojawiła się nazwa Rzgowa. To on na polecenie kapituły wytypował osadę spośród innych, która nadawała się na awans. Na jego wybór wpłynęło dogodne położenie osady. WK

Fot. Włodzimierz Kupisz i Archiwum UM w Rzgowie
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=