„Otwieraliśmy” Cittaslow International w Olsztynie

Przedstawiciel Gminy Rzgów uczestniczył w 16 listopada w Warmińsko-Mazurskim Kongresie Przyszłości i otwarciu Biura „Cittaslow International” w Olsztynie. Warto pamiętać, że Rzgów jako jedyna miejscowość w województwie łódzkim od sierpnia jest członkiem stowarzyszenia „miast dobrego życia”.
Siedziba „Cittaslow International” w Olsztynie jest jednocześnie siedzibą stowarzyszenia „Polskie Miasta Cittaslow”. W olsztyńskim wydarzeniu wziął udział dyrektor międzynarodowej sieci Pier Giorgio Oliveti, samorządowe władze województwa warmińsko-mazurskiego, prezes Stowarzyszenia „Polskie Miasta Cittaslow” Jacek Kostka oraz Artur Wrochna, burmistrz Olsztynka i koordynator sieci miasteczek w Polsce. Rzgów był reprezentowany przez Mirona Ossowskiego, odpowiedzialnego w Urzędzie Miejskim za sprawy związane z pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych, przede wszystkim – europejskich.
Polskie biuro w Olsztynie będzie zajmowało się międzynarodowymi zadaniami ruchu Cittaslow m.in. w zakresie polityki europejskiej, a także nawiązywaniem kontaktów z miastami z Europy Środkowej i Wschodniej, które są zainteresowanymi wstąpieniem do ruchu Cittaslow. Stowarzyszenie „Polskie Miasta Cittaslow” odpowiedzialne jest z kolei za przeprowadzenie „Ponadlokalnego Programu Rewitalizacji Sieci Miast Cittaslow”.

* * *

Międzynarodowy ruch Cittaslow zrzesza obecnie blisko 240 miejscowości na całym świecie, a z Polski jest już z 28 miast. Jego idea wywodzi się z ruchu Slow Food i narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Rok później cztery włoskie miasteczka powołały do życia międzynarodowe stowarzyszenie Cittaslow. Pierwsze miejscowości z Polski przystąpiły do sieci „miast dobrej jakości życia” w 2006 roku dzięki czemu kilkanaście miesięcy później powołano Polską Krajową Sieć Miast Cittaslow. W logo Cittaslow najważniejszym elementem jest ślimak.
Docenienie potencjału niewielkich miast to trend XXI wieku, doskonale wpisujący się w założenia zrównoważonego rozwój.  Miasta spod znaku ślimaka przyjmują wspólne cele dla polepszania jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego życia.  Przede wszystkim stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z miast poprzez odnowę zabytków oraz pielęgnowanie lokalnej wytwórczość i kuchni. Idee Cittaslow zakładają również wykorzystywanie nowatorskich sposobów organizacji miasta, tak aby spokojne tempo życia nie stało w sprzeczności z ciągłym i przemyślanym rozwojem.
Do międzynarodowego stowarzyszenia mogą należeć miasta liczące mniej niż 50 tys. mieszkańców, które zobowiązały realizować cele ruch, czyli wszechstronnie pracować nad poprawą jakości życia ich mieszkańców.

Na zdjęciach: Miron Ossowski z:
dyrektorem generalnym Cittaslow, Pier Giorgio Oliveti (po prawej stronie) i Jackiem Kostką, Prezesem Stowarzyszenia „Polskie Miasta Cittaslow” (po lewej stronie)
oraz z
Marcinem Galibarczykiem, kierownik Biura ds. Cittaslow
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=