Przepompownia rozbudowywana w dużym tempie - Gmina Rzgów

Przepompownia rozbudowywana w dużym tempie

zdjęcie
Wraz z pojawieniem się ciężkiego dźwigu i koparki w Starowej Górze przy ul. Piaskowej, nabrały rozmachu roboty przy podernizacji przepompowni ścieków. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku została zamontowana studnia zamówiona "na miarę" w niemieckiej firmie. W tym roku prace rozpoczęły się od oczyszczenia jej z piasku i wypompowania brudnej wody.
Jak dowiedzielismy się od Bogdana Błazińskiego, inspektora nadzoru z Referatu Inwestycji Urzędu Miejskiego w Rzgowie, na razie  wylano betonowe podłoże uzupełnione kruszywem i żwirem. To solidna podbudowa dla stalowego zbiornika podciśnieniowego. Wykonawca obiecuje zakończyć rozbudowę całej przepompowni do końca pierwszego półrocza bieżącego roku.

Rozbudowę przepompowni wymusiła zakończona niedawno realizacja nowej kanalizacji w Starowej Górze. Obecny zbiornik o pojemności 8 metrów sześciennych ścieków jest wyeksploatowany i już zbyt mały na nasze potrzeby. Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji pracuje w ruchu ciągłym. Nie można tak po prostu zbiornika wyłączyć z eksploatacji na kilka dni, żeby go wyremontować. W rezultacie inwestycji powstaje drugi, większy zbiornik, który w razie awarii umożliwi normalną pracę kanalizacji.

Ponieważ mamy do czynienia z kanalizacją podciśnieniową, ścieki są zasysane z przydomowych studni z posesji lub w ulicy na terenie rozciągającym się od strony Konstantyny w kierunku trasy katowickiej. Następnie, zgromadzone w zbiorniku przy ul. Piaskowej ścieki z przepompowni V 1 są tłoczone w kierunku oczyszczalni.

Włodzimierz Kupisz
Fot. Bogdan Błaziński

powrót