Chór przed "piętnastką"

Uroczysta msza święta z towarzyszącym jej koncertem z okazji 14 rocznicy powstania Rzgowskiego Chóru „Camerata” zostanie odprawiona 19 listopada o godzinie 11.30 w kościele pod wezwaniem św. Stanisława B.M. w Rzgowie.
Nazwa „cecyliada” pochodzi od imienia świętej Cecylii będącej patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych, a jej święto przypada 22 listopada, w imieniny Cecylii.
Cecylia żyła na początku III wieku. Złożyła ślub czystości i pomimo, że zmuszono ją do małżeństwa z ówczesnym poganinem Walerianem, nie tylko nie złamała ślubu, lecz jeszcze nawróciła swego męża i jego brata, Tyburcjusza. Za karę najpierw ścięto Waleriana i jego brata, a następnie aresztowano również Cecylię. Ponieważ odmówiła oddania czci pogańskim bożkom, została, zamknięta w łaźni, a w piecu podgrzewającym wodę rozpalono jak największy ogień, by ją udusić. Ponieważ Cecylia przeżyła, postanowiono ją ściąć, ale nawet trzy ciosy w szyję nie udało odciąć się jej głowy. Skonała dopiero po trzech dniach.
W 822 roku w katakumbach św. Kaliksta odnaleziono w nienaruszonym stanie ciało Cecylii
i przeniesiono je do bazyliki, której była patronką na Zatybrzu, wybudowanej już w IV wieku na miejscu domu świętej.
19 października 1599 roku kardynał bazyliki św. Cecylii, Paolo Emilio Sfondrati podczas prac renowacyjnych, w obecności świadków dokonał identyfikacji relikwii męczennicy. W sarkofagu odnaleziono cyprysową skrzynię, a w niej nietknięte przez czas ciało leżące na prawym boku przykryte jedwabnym welonem przesiąkniętym krwią, pod nim widoczna była suknia przetykana złotą nicią.

Do pobrania

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=