Rozlicz PIT w gminie Rzgów - Gmina Rzgów

Rozlicz PIT w gminie Rzgów

zdjęcie
W 2020 roku 38,16% z podatku dochodowego odprowadzanego do Urzędu Skarbowego przez osoby fizyczne deklarujące gminę Rzgów jako miejsce zamieszkania w rozliczeniach rocznych PIT, zasili budżet naszego samorządu. Dla porównania w 2017 roku była to kwota 14 milionów 861 tysięcy 965 złotych, w 2018 roku kwota 17 655 986 zł, a w 2019 roku była to kwota 20 236 421 zł.
Odpowiednia polityka informacyjna i zastosowanie przyjaznych mieszkańcom rozwiązań pozwala samorządom pozyskać dodatkowe, znaczące przychody budżetowe – zależnie od wielkości jednostki – sięgające nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Z budżetem gminy jest bowiem jak z budżetem domowym. Jest w nim tylko tyle pieniędzy, ile zarobimy. W domu to nasze wypłaty, w samorządzie ważną pozycją są podatki, które każdy z nas płaci. Co miesiąc od naszych pensji pobierany jest podatek dochodowy.

Później musimy rozliczyć się (jedni sami, za innych robią to np. pracodawcy) z Urzędem Skarbowym. Wypełniamy wtedy druki zwane PIT-ami. Nie każdy wie, ale część z tych naszych podatków przekazywanych jest później do Gminy jako ustawowy udział w podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli właśnie z PIT. To dlatego tak ważne jest, żebyśmy byli zameldowani i płacili podatki w tym miejscu, w którym rzeczywiście mieszkamy. To m. in. z tych pieniędzy możliwa jest później budowa dróg, utrzymywanie szkół i przedszkoli.

Na terenie gminy Rzgów jest zameldowanych ponad 10 tys. mieszkańców, jednak liczba osób zamieszkujących jest zdecydowanie większa. Jeśli mieszkasz na terenie gminy Rzgów, ale jesteś zameldowany w innym miejscu i nie wskazałeś w zeznaniu podatkowym, że chcesz by Twój podatek trafiał do budżetu gminy Rzgów to wspiera on rozwój innej miejscowości! Wskazanie miejsca zamieszkania jest możliwe bez konieczności zmiany zameldowania, wymiany dokumentów i nie wymaga żadnych opłat. Wystarczy uaktualnić adres zamieszkania w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Wypełnienie tych formalności wystarczy, żeby 38,16% naszego podatku wróciło do budżetu gminy.


Fot. ShutterStock/internet
powrót