Świętowanie po rzgowsku - Gmina Rzgów

Świętowanie po rzgowsku

zdjęcie
W poniedziałek obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja. W naszej gminie obchodziliśmy je poprzez uroczyste występy przed ratuszem. Rok temu o upamiętnienie obchodów zadbała Izabela Kijanka, zapraszając nas do wspólnego śpiewania przed monitorami. Była to piosenka „Witaj, majowa jutrzenko” https://fb.watch/59vuFdPTdy/ Tegoroczne święto obchodzimy nadal w formule online. Co przygotowali dla nas tym razem rzgowscy artyści?
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zazwyczaj świętowane jest poprzez różnego typu parady, marsze, zawody sportowe i pikniki rodzinne. Z okazji święta organizowane są liczne pochody trzeciomajowe w różnych miastach w Polsce. Odbywają się także oficjalne uroczystości, głównie o charakterze wojskowym. Coroczne obchody święta 3-majowego od lat łączyły się z uroczystymi obchodami, również i w naszej gminie. Majówka to szczególny czas, który łączył wszystkich mieszkańców.

Ten rok z powodów pandemii będzie znów inny niż poprzednie. Zespół Pieśni i Tańca „Rzgowianie” swoją obecnością od lat uświetnia występy przed rzgowskim ratuszem. W tym roku świętowanie to wygląda kompletnie inaczej. Z powodu obostrzeń nałożonych w całym kraju, nadal nie mogą odbywać się wydarzenia kulturalne w obiektach zamkniętych. Jednak możliwe jest stworzenie spektakli i wydarzeń online.  ZPIT dostosowując się do tych wytycznych, przygotował program artystyczny, aby tradycyjnie uczcić święto 3 maja.

- Od 10 lat zawsze uczestniczyłem w obchodach święta 3 Maja
- mówi Bartosz Derczyński członek zespołu Rzgowian. - Nieważne czy deszcz, czy śnieg, obchody te zawsze kojarzyły mi się z występem przed mieszkańcami i przyjezdnymi podcza długiego weekendu. Oczywiście, najlepiej było, gdy świeciło słońce, ale na pogodę nigdy nie było co liczyć, bo zawsze nas zaskakiwała. Od 11 lat jestem członkiem ZPIT i mimo pandemii nie rezygnuję. Czekam na ponowne wejście na scenę i muśnięcie pięknego, majowego słońca na twarzy. Mamy tak wspaniały nowy dom kultury, a nie mieliśmy okazji zaprosić szerszej publiczności, by się nim pochwalić. Jest to przecież wizytówka naszego miasta. W tym roku brałem udział w nagraniach tańców lubelskich. Wszystko to dzięki superorganizacji GOK. Miałem okazję zobaczyć, jak działają wszystkie mechanizmy związane ze sceną. Fajnie było uczestniczyć w tym przedsięwzięciu.

W jaki sposób Zespół Pieśni i Tańca przygotowywał się do tegorocznych obchodów, zapytaliśmy instruktor zespołu Renatę Furgę: -  Zespół przedstawi tańce lubelskie w pełnym składzie. Przygotowywał się do tego 4 miesiące. Z powodu zmieniających się limitów liczby uczestników zajęć, przygotowania trwały dłużej niż zazwyczaj. Zadanie było trudne, ponieważ próby podzielone były na raty. Dzięki zdolnej młodzieży odświeżyliśmy nieco ten taniec, a jego prezentacje możecie Państwo zobaczyć już niedługo, bo 3 maja na facebookowym profilu Gminnego Ośrodka Kultury w Rzgowie.

Wokalnie świąteczny czas umilać nam będą nasi chórzyści. „Witaj majowa jutrzenko” – zwana też "Mazurkiem 3 Maja" oraz „Bartoszu, Bartoszu…” to propozycje repertuarowe chóru Camerata. Pieśni w rocznicę ogłoszenia Konstytucji 3 Maja - wyrażają najlepiej nastrój jednego z najważniejszych momentów naszej historii przedrozbiorowej. Ten dwudziestokilkuosobowy zespół ubogaca nasze uroczystości lokalne zarówno świeckie, jak i kościelne już od wielu lat. Ich internetowy spektakl nosić będzie tytuł: "230 lat Konstytucji 3 Maja z Cameratą!".

Jak informuje dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rzgowie Joanna Papuga-Rakowska, oprócz internetowych wydarzeń, przygotowano również drugą propozycje uczczenia długiego majowego weekendu. 2 maja (niedziela) na parkingu przed parafialnym kościołem w Rzgowie (o godz. 12.30 – po mszy świętej) rozdane zostaną kotyliony. Stworzone zostały przez pracowników GOK-u, specjalnie dla mieszkańców gminy z okazji obchodów święta flagi.


Przypominamy, że wydarzenia online można śledzić na FB profilu https://www.facebook.com/gokrzgow

Natalia Pachulska
Fot. Mikołaj Smakowski Natalia Pachulska


powrót