Tańczyli na bulwarze w Złotych Piaskach - Gmina Rzgów

Tańczyli na bulwarze w Złotych Piaskach

zdjęcie
40-osobowa grupa z Zespołu Piesni i Tańca „Rzgowianie” pod kierunkiem artystycznym Renaty Furgi - promowała kulturę naszej gminy na Międzynarodowym Bałkańskim Festiwalu Folklorystycznym w Warnie w Bułgarii. Festiwal wciąż trwa – zakończy się na początku września.
Na scenie w Centrum Kongresowym – przed 800-osobową publicznościa zaprezentuje się łącznie 190 zespołów z całej Europy. Występy odbywają się w czwartki i niedziele.

„Rzgowianie” zaprezentowali się w tańcach łowickich, krakowskich i lubelskich. Publiczność nagrodziła młodych artystów gromkimi brawami. Pod okiem Renaty Furgi, „Rzgowianie” doskonalili kunszt przed występami nawet po półtorej godziny dziennie.

- Po występach zawsze odpowiadaliśmy na pytania o to, skąd pochodzą nasze stroje, z jakiego regionu przyjechaliśmy – opowiada Mateusz Tomaszewski, członek zespołu. - Na scenie stanowiliśmy inną jakość. Bałkańskie zespoły mają stroje monochromatyczne, z przewaga szarości, czerni skojarzonej z bielą. My jesteśmy bajecznie kolorowi. Na Bałkanach tańczy się w kręgu, oddzielnie dziewczęta, oddzielnie chłopcy. My tańczymy w parach i tym była zaskoczona publiczność.

- Nie da się ukryć, że nasze dziewczyny zwracają uwagę niepospolitą urodą, jaskrawo pomalowanymi ustami – zauważa Jarosław Rychlewski, p. o. dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Rzgowie. - Przede wszystkim niezwykłe są dla nich długie włosy zaplecione w warkocze. Tradycyjnie, stworzyliśmy barwny, rozśpiewany korowód na głównym bulwarze nadmorskim w Złotych Piaskach, gdzie byliśmy zakwaterowani w hotelu „Zara”. Po tańcach w kostiumach w temperaturze, przekraczającej 30 stopni w cieniu, ubrania można było wyżnąć! (na szczęście w Centrum Kongresowym sala jest klimatyzowana). Śpiewaliśmy też w restauracji, gdzie weszlismy na obiad, ale już w letnich strojach. Wszędzie wzbudzalismy wielkie zainteresowanie.

Ze względu na wysokie ceny biletów lotniczych w sezonie, nasi artyści pojechali autokarem. Droga przez Rumunię, gdzie mieli nocleg tranzytowy była krótsza, ale na długo utknęli w niedzielnych korkach. Pokonanie trasy ze Rzgowa do Złotych Piasków zajęło 34 godziny. Z powrotem pojechali krótszą trasą przez Serbię.

Rzgowianie przywieźli piekną statuetkę z figurą żaglowca, nawiązującą do logo bałgańskiego festiwalu w Warnie. Na festiwalu nikogo nie nagradzano, ponieważ wydarzenie ma charakter przeglądu europejskiego folkloru.

Włodzimierz Kupisz
Fot. Renata Furga z zespołem
powrót