TME: Będziemy fajnymi sąsiadami - Gmina Rzgów

TME: Będziemy fajnymi sąsiadami

zdjęcie
Taką zapowiedź usłyszało około 30 mieszkańców Rzgowa zaproszonych do Urzędu Miejskiego na spotkanie z inwestorem TME – firmą branży elektronicznej, która zbuduje magazyn i biurowiec w rejonie ul. Nasiennej. Gospodarzem spotkania był Mateusz Kamiński, burmistrz Rzgowa. Wyczerpujące informacje i wizualizacje inwestycji przedstawił Cezary Świątczak, pełnomocnik zarządu TME.
Pełnomocnik był pytany głównie o to, jakie korzyści budowa przyniesie pracownikom oraz rzgowianom. Otóż, mieszkańcy ul. Nasiennej będą mieli mozliwość podłączenia się do gazu. Budowa sieci dla firmy TME i w ul. Nasiennej od ul. Rudzkiej powinna ruszyć jeszcze w tym roku. Ze światłowodów zamówionych dla TME także skorzystają mieszkańcy – dziek,i nim zyskają dostęp do szybkiego internetu.

Projektowana droga 15-metrowej szerokości, biegnąca wokół przedsiębiorstwa wzdłuż ul. Nasiennej prowadzi do przyszłej krańcówki komunikacji miejskiej. Ta krańcówka być może zastąpi istniejącą krańcówkę autobusową przy ul. Czartoryskiego przy cmentarzu.

Pełnomocnik C. Świątczak podkreślał, że ruch wielkich ciążarówek będzie znikomy: jeden TIR- na 1/3 dni. Wynika to ze specyfiki towaru, który będzie dostarczany do hali spakowany i załadowany do furgonetek o pojemności do 3,5 tony. Ewidentną korzyścią dla mieszkańców gminy będzie to, że TME ma tu płacić podatki.

O rozmachu inwestycji świadczy to, że w I etapie budowy mówi się o kosztach rzędu 60 milionów złotych. W I etapie powstanie w ciągu 9 miesięcy hala o powierzchni 20 tysięcy metrów kwadratowych oraz biurowiec o powierzchni do 2500 m kw. Budowa, wyposażanie firmy, rekrutacja i szkolenia 200-600 pracowników determinują termin oddania inwestycji do użytku w perspektywie 3-letniej. Jeśli nie znajdzie się w okolicy odpowiednia liczba zainteresowanych pracą, przedsiębiorstwo bierze pod uwagę znaczny zakres automatyzacji i robotyzacji pracy. W związku z tym TME prowadzi rozmowy ze stroną japońską.  Jakiekolwiek szczegóły są jednak owiane tajemnicą biznesową.

Droga planowana na terenie TME będzie w przyszłości drogą publiczną. Inwestor obiecuje sfinansować zjazdy z działek wzdłuż ul. Nasiennej, które maja po 500-600 metrów kwadratowych. Ich właściciele będą mogli przekształcić je w budowlane. Mieszkańcy tych parceli zobaczą przez okna głównie pas zieleni, oddzielajacy ich od hali i biurowca.

Oba te obiekty będą miały sporą powierzchnię zarezerwowaną do realizacji potrzeb socjalnych pracowników: mowa tu przede wszystkim o pokojach wypoczynkowych, dużym patio do potrzeb rekreacyjnych, stołówce, własnej kuchni. Wyżywienie 2-daniowe ma być dofinansowywane przez TME. Obiad 2-daniowy ma kosztować pracownika 5 złotych.  Dostęp do napojów gorących z automatu będzie bezpłatny.

Co najważniejsze jednak, pracownicy zostana objęci prywatną opieką zdrowotną, współfinansowaną w 75 procentach przez pracodawcę. Inwestor jest gotów postawić nawet przedszkole dla dzieci pracowników, o ile będzie odpowiednia liczba zainteresowanych. Jeśli będą jakieś wolne miejsca, skorzystaja z nich dzieci mieszkańców gminy Rzgów.

W czasie spotkania były poruszane kwestie obciążeń dla mieszkańców ze strony wielkiego przedsiebiorstwa. TME posiada siedzibę również w Łodzi przy ul. Ustronnej. Jednak zastosowane w Rzgowie rozwiązania mają charakter jeszcze bardziej proekologiczny niż przy ul. Ustronnej. Rozważane jest oświetlenie pionowe, aby nawet światło nie raziło mieszkańców ul. Nasiennej. Hałas z hali będzie praktycznie niesłyszalny w okolicznych domach.

Przedsiębiorstwo TME dysponując działką o powierzchni 15-hektarowej - w zależności od konkunktury w branży elektronicznej – w dalszej przyszłości planuje dalszą zabudowę działki, a łączny koszt inwestycji – razem z I etapem – wyniesie do 150 milionów złotych. TME jest firmą o kapitale wyłącznie polskim.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
powrót