TME zainwestuje w Rzgowie 150 mln zł - Gmina Rzgów

TME zainwestuje w Rzgowie 150 mln zł

zdjęcie
Przy ul. Nasiennej w Rzgowie na działce o powierzchni 15 hektarów rozpoczęły się prace przygotowawcze, związane z realizacją I etapu inwestycji TME, tj. hali o powierzchni prawie 20 tysięcy metrów kwadratowych, budynku administracyjno-socjalnego o pow. 2,5 tysiąca m kw. oraz tysiącmetrowego budynku technicznego, a także pełnej infrastruktury drogowej.
Nowym inwestorem w Rzgowie jest Transfer Multisort Elektronik (TME), globalny dystrybutor komponentów elektronicznych, który codziennie wysyła blisko 5 tysięcy paczek  do 140 krajów. Firma obsługuje ponad 200 tysięcy klientów rocznie.

TME zamierza zainwestować 150 mln zł w pierwszym etapie realizacji projektu Greenfield. Obiekty powstaną przy ul. Nasiennej. Zakończenie budowy planowane jest na maj 2020 roku. Harmonogram budowy, jak i całego projektu jest niezwykle  napięty. Generalnym wykonawcą prac budowlanych jest firma Adamietz ze Strzelec Opolskich.

Na bezkresnym placu budowy poruszają się już wywrotki, koparki oraz ciągniki z cysternami, ale największe wrażenie na przechodniach robi supernowoczesna maszyna służąca do stabilizacji gruntu. Właściwe prace budowlane rozpoczną się w przyszłym tygodniu. W najbliższych dniach, na placu budowy zostanie zainstalowane zaplecze. We wrześniu bieżącego roku ma być gotowa już część fundamentów. Wtedy też planowane jest uroczyste wmurowanie „kapsuły czasu”.

Kompleks TME będzie niezwykły. W niedalekiej przyszłości kompleks stanie się pierwszym na świecie - w branży dystrybucji komponentów elektronicznych, obsługiwanym na wielką skalę przez roboty. Nowe centrum logistyczne zdolne będzie do wysyłania 10 tysięcy paczek dziennie. To dwukrotnie większa liczba od tej wysyłanej obecnie z magazynu TME przy ul. Ustronnej w Łodzi.

Już dziś pod lasem widać hałdy ziemi, za którymi powstanie pole do paintballa sportowego. To atrakcja dla pracowników, którzy będą mogli w sportowym duchu spędzić czas po pracy. Hasło przewodnie tej inwestycji to "Więcej niż magazyn".  W trosce o komfort pracowników, klimatyzowana hala magazynowa niewiele ma różnić się od standardów biurowych. W planach jest budowa pracowniczych  stref wypoczynku, a także m. in. siłowni, kantyny z tarasem oraz zaprojektowanej w bardzo wysokim standardzie części socjalnej.

Zmieni się teren. Pod liniami wysokiego napięcia zlokalizowane zostaną parkingi. Kolizja z napowietrznymi liniami średniego napięcia zostanie usunięta w ten sposób, że kabel zasilający znajdzie sie pod ziemią. Dostawy do nowego centrum logistycznego i wysyłka produktów mają odbywać się z wykorzystaniem głównie furgonetek do 3,5 tony oraz małych samochodów ciężarowych. Przejazd dużych ciężarówek, tzw. TIR-ów będzie miał charakter incydentalny.

TME to firma wyłącznie z polskim kapitałem, rodzinna: założyło ją dwóch braci w 1990 r. W latach 90. otworzyli pierwszy sklep z komponentami elektronicznymi. Dziś spółka zatrudnia ponad 900 pracowników na czterech kontynentach. W ofercie posiada 250 tysięcy różnych  produktów, a liczba ta rośnie każdego roku o kolejnych kilka tysięcy.

Wstępne uruchomienie centrum logistycznego TME w Rzgowie jest planowane pod koniec 2020 r. Docelowa liczba pracowników w I etapie: do 500 osób. Poinformujemy o rozpoczęciu rekrutacji. Kolejne etapy inwestycji przewidują zabudowę o powierzchni do 54 tysięcy m kw. Zatrudnienie wzrośnie wtedy nawet do 2 tysięcy, w zależności od sytuacji na rynkach światowych.

Włodzimierz Kupisz
Fot. Miron Ossowski, Włodzimierz Kupisz
powrót