To byli kawalerzyści

zdjęcie
Zakończyły się prace mające na celu identyfikację szczątków pochowanych w Grobie Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Parafialnym Parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzgowie. Nie udało się zidentyfikować personaliów spoczywających tam osób, ale wiadomo z całą pewnością, że są to żołnierze kampanii wrześniowej 1939 roku.
Pracownicy specjalistycznej firmy „Metodis” z Sieradza najpierw zdemontowali już kamienny nagrobek a następnie przystąpili do wydobywania i oględzin szczątków odnalezionych w mogile. Wszystko odbywało się pod okiem archeologa. Z ustnych przekazów było wiadomo, że najprawdopodobniej w mogile na rzgowskim cmentarzu spoczywa siedmiu żołnierzy, ale jednak odnaleziono szczątki czterech kawalerzystów. Rodzaj wojsk zidentyfikowano na podstawie obuwia –buty z cholewami ze stalowymi obcasami. Były wyprodukowane w zakładach Alfa w Sanoku. W mogile były także lusterka, grzebienie i medaliki zapewne należące do poległych.
Po dokładnym zdokumentowaniu wszystkie odnalezione szczątki zostały z najwyższym pietyzmem i szacunkiem ponownie złożone z mogile, a jej teren uporządkowany. W planach Urzędu Miejskiego w Rzgowie jest postawienie na grobie nowego obelisku, który miałby tam stanąć we wrześniu, w rocznicę wybuchu II wojny światowej.
powrót