Urodzinowy jubileusz papieski - Gmina Rzgów

Urodzinowy jubileusz papieski

zdjęcie
Jutro, 18 maja 2020 r. przypada setna rocznica urodzin świętego, Jana Pawła II. Z tego powodu przed rzgowskim ratuszem powiewają papieskie flagi. 18 maja ksiądz proboszcz Krzysztof Florczak odprawi o godz. 18 mszę dziękczynną za pontyfikat Jana Pawła II. Przed figurą świętego na dziedzińcu kościelnym pojawiają się kolejne kwiaty i zapalone znicze.

Przyszły papież przyszedł na świat w Wadowicach. Ojciec był żołnierzem, a w cywilu urzędnikiem. Mama zajmowała się domem i wychowaniem dzieci. Zmarła zanim Karol zdążył przystąpić do I komunii.

Po obronie pracy habilitacyjnej Karol Wojtyła wykładał w Metropolitalnym Seminarium Duchownym i w Uniwersytecie Jagiellońskim. Był także etatowym wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W tym czasie zajmował się młodzieżą akademicką. Towarzyszył jej w górskich wędrówkach. Pozostawał pod silnym wpływem idei prymasa Stefana Wyszyńskiego. W 1967 r. Karol Wojtyła został kardynałem, a 16 października 1978 r. został wybrany papieżem, co wprawiło przywódców bloku państw socjalistycznych w poważne zakłopotanie. I nic dziwnego. Każda pielgrzymka papieża do kraju gromadziła miliony wiernych, przekształcała się w narodowe rekolekcje, przepojone wołaniem o godność człowieka i sprzeciw przeciw totalitaryzmowi. Jan Paweł II odwiedził łącznie 135 krajów – Kościół wędrował razem z nim.

Pomimo zamachu i kilkunastoletnich zmagań z chorobą Parkinsona, papież wytrwał do końca swej misji, która nastąpiła 2 kwietnia 2005 r. w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Został uznany świętym.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
powrót