W Guzewie kolorowy żłobek od 1 lutego 2020 - Gmina Rzgów

W Guzewie kolorowy żłobek od 1 lutego 2020

zdjęcie
Trwa sprzątanie przed odbiorem technicznym przedszkola i żłobka w Guzewie. Z punktu widzenia prac budowlanych, obiekt jest gotowy do wyposażania kuchni i meblowania. Kubatura budynku wynosi 2949,50 metrów sześciennych.
- Gotowy jest wykostkowany parking na terenie zamkniętym obiektu oraz wybrukowany wyjazd w kierunku drogi gminnej. Z prac zewnętrznych planowane są jeszcze w tym roku: nowe ogrodzenie oraz plac zabaw – zapowiedział Zbigniew Snelewski, kierownik Referatu Inwestycji Urzędu Miejskiego w Rzgowie. - Zrezygnowalismy z pierwotnie projektowanego szamba na 15 metrów sześciennych i poprzestaniemy na objętości 10 m sześc., ponieważ przedszkole ze żłobkiem będzie docelowo podłączone do kanalizacji.

- Najwcześniej, bo już 1 lutego 2020 r. zostanie uruchomiony żłobek - poinformowała wiceburmistrz Małgorzata Rózga. - W październiku tego roku gmina powoła nową jednostkę budżetową: 19-miejscowy żłobek.  Przedstawiliśmy Radzie Miejskiej w Rzgowie projekt jego statutu organizacyjnego. Żłobek ma zatrudniać trzy opiekunki, ale w ramach tej obsady  będzie dyrektor żłobka. Rekrutacja dzieci potrwa od grudnia do stycznia 2020 r.

- Równolegle - poprzez Urząd Marszałkowski w Łodzi - trwają starania nasze starania o unijne dofinansowanie w wysokości 698 tysięcy 490 złotych na etaty i przygotowanie żłobka do przyjęcia maluszków – dodaje M. Różga. - Nasz wniosek jest po ocenie formalnej i w tej chwili trwają negocjacje w jego sprawie. Przypomnę, że gmina Rzgów otrzymała z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego 570 tysięcy złotych dofinansowania dla żłobka w jednej z sal wybudowanego przedszkola w Guzewie.  Będzie to pierwszy w gminie żłobek publiczny.

Pod jednym dachem w kolorowym, nowiutkim budynku w Guzewie powstaje publiczne przedszkole, filia rzgowskiej placówki o tym samym profilu.  Ponieważ przedszkole obowiązuje tzw. podstawa programowa, z jego otwarciem trzeba poczekać do nowego roku szkolnego. W filii znajdzie się od dwóch do trzech grup dzieci. Otrzymają one do dyspozycji największą salę, którą można przedzielać w miarę potrzeby na dwie niezależne części. Na potrzeby przedszkola pozostanie również druga, mniejsza sala zabaw. Jak podaje wiceburmistrz M. Rózga, prawdopodobnie nie powstaną nowe etaty w filii. Dyrektor przedszkola w Rzgowie musi ograniczyć się do obecnego stanu personelu.

Ostatni, tegoroczny etap budowy przedszkola ze żłobkiem pochłonie 881 tysięcy nie licząc wyposażenia pomieszczeń kuchni ze zmywalnią (około 28 tysięcy złotych). Wykonawca zastosował nowoczesne pompy cieplne, odzyskujące ciepło z powietrza. Pompy czerpią ciepło nawet przy zupełnie pochmurnym niebie i mrozie dochodzącym do – 10 stopni Celsjusza. W razie jeszcze niższej temperatury, ogrzewanie dodatkowo zostanie zasilone energią elektryczną.  Same pompy wraz z instalacją są dosyć kosztowne, ale potem zrekompensuje to tanio uzyskane ciepło z powietrza. W przedszkolu ze żłobkiem przewidziano również częściowo ogrzewanie podłogowe.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
powrót