Nawiedzenie obrazu Jezusa Miłosiernego

W dniach 25 maja - 1 czerwca odbywały się w Parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Rzgowie - Misje Miłosierdzia. Głównym symbolem Misji Miłosierdzia było przyjęcie Obrazu „Jezu Ufam Tobie”, modlitwy przed nim w domach parafian, adoracje, a następnie pożegnanie Obrazu w sobotę o godz. 16.
Nawiedzenie Obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii s. Faustyny, ksiądz proboszcz Krzysztof Florczak nazwał Wielkim Czasem Łaski dla wspólnoty parafialnej. Uczestnictwo w pierwszych misjach parafialnych było dla każdego wiernego tym ważniejsze, że wypadło w nowym tysiącleciu i w Roku Jubileuszu 550-lecia erygowania rzgowskiej parafii. Proboszcz K. Florczak podkreślał, że każdy z nas jest zanurzony w nieogarnionej miłości Bożej. Upływający tydzień Misji Miłosierdzia był wypełniony mszami świętymi z nauką, oddzielnie dla dorosłych i oddzielnie dla dzieci i młodzieży, a każdy dzień kończył się apelem misyjnym o godz. 21.

Każdy dzień miał inną myśl przewodnią. W czwartek, 30 maja był poświęcony przykładowo miłosierdziu okazanemu ludziom w różnych powołaniach. Na porannej i wieczornej mszy odbyło się tego dnia uroczyste odnowienie przyrzeczeń małżeńskich W ramach piątkowego zawierzenia Miłosierdziu Bożemu parafii i rodzin – od godz. 9 odbywały się odwiedziny chorych w domach.

Przypomnijmy, że początkowo nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego było rozpowszechniane na wzór innych nabożeństw, w których popularne były litanie, koronki i nowenny. W takiej formie popularyzował to nabożeństwo wileński spowiednik Siostry Faustyny – bł. ks. Michał Sopoćko. Ks. prof. Ignacy Różycki  dla potrzeb procesu beatyfikacyjnego Siostry Faustyny, Apostołki Bożego Miłosierdzia dokonał pełnej analizy jej „Dzienniczka”. Wynika z niej, że samą istotą tego nabożeństwa jest postawa ufności wobec Pana Boga, która jest biblijną postawą wiary, zawierzenia Bogu, co w praktyce oznacza pełnienie Jego woli zawartej w przykazaniach, obowiązkach stanu, błogosławieństwach i radach ewangelicznych, czy też w rozpoznanych natchnieniach Ducha Świętego.

Drugim istotnym warunkiem tego nabożeństwa jest postawa miłosierdzia wobec bliźnich, która sprawia, że nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego wymaga kształtowania w sobie ewangelicznej postawy czynnej miłości wobec ludzi. Dopiero na tym fundamencie – ufności wobec Boga i miłosierdzia względem bliźnich – wznoszą się nowe formy kultu, które Pan Jezus przekazał Siostrze Faustynie. Należą do nich: obraz Chrystusa z podpisem: Jezu, ufam Tobie, święto Miłosierdzia w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Godzina Miłosierdzia i szerzenie czci Miłosierdzia.

Kryterium wyróżniającym nowe formy kultu spośród innych modlitw zapisanych w „Dzienniczku” św. Siostry Faustyny są obietnice, które Jezus dał wszystkim, którzy je będą praktykować, a nie tylko Siostrze Faustynie. Warunkiem korzystania z tych wielkich obietnic jest praktykowanie tych form kultu zgodnie z duchem tego nabożeństwa, czyli w postawie ufności wobec Boga i miłosierdzia względem bliźnich.

Oprac. Włodzimierz Kupisz
Fot. Katarzyna Berczak-Lato
Na zdj. 1 i 2. Apel misyjny w piątek, 31 maja przy krzyżu na Starym Rynku w Rzgowie
Na zdj. 3. Pożegnanie Obrazu Jezusa w sobotę, 1 czerwca
Na zdj. 4-15 Powitanie Obrazu
Fot. Piotr Trębaczyk
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=