Odszedł Andrzej Polakowski

W sobotę,15 maja 2021 r. zmarł w szpitalu rzgowianin Andrzej Polakowski (ur. 29 VII 1955 r). Został Człowiekiem Roku 2017 Województwa Łódzkiego  w konkursie „Dziennika Łódzkiego” i „Expresu Ilustrowanego. Tytuł zdobył za działalność społeczną. Finalista otrzymał tytuł Człowieka Roku za odtworzenie i opiekę nad historycznym Starym Rynkiem w Rzgowie.
O kilka słów na temat Zmarłego poprosiliśmy Marię Polakowską:  - Mąż pracował na budowach w Bułgarii i Czechosłowacji. Potem prowadził własną działalność gospodarczą. Specjalizował się w urządzaniu wnętrz: wykonywał boazerie, meble kuchenne, szafy m.in. dla rzgowskiego ówczesnego jeszcze Urzędu Gminy.  Od 2007 roku był na rencie inwalidzkiej.

Jego największą pasja życiową  była historia, zwłaszcza regionalna. Był zauroczony pięknie odnowioną i odrestaurowaną kapliczką w Czyżeminku, dokąd jeździł do swojego kolegi. To było bodźcem do jego dalszej, społecznikowskiej pasji. Zafascynował  go rzgowski Stary Rynek, unikatowy w Polsce, bo trójkątny.  Stał tu stary, żelazny krzyż z lat 60. XX wieku, przypominający rzgowianom i turystom, że w tym miejscu powstała  pierwsza, niewielka, drewniana świątynia, wyznaczająca jednocześnie najstarsze centrum osady.

Andrzej Polakowski działał w społecznym komitecie, zamierzającym wznieść nowy krzyż, który miał powstać z jego inicjatywy. Wykonano obecny krzyż ze stali nierdzewnej wysoki na 6,5 m. Oryginalny postument kompozycyjnie miał nawiązywać do trójkątnego kształtu rynku, a tablica informować o najstarszych dziejach tego miejsca. W zamyśle komitetu było również uporządkowanie okolicznej zieleni. Przedsięwzięcie realizowano z pieniędzy zbieranych przez strażaków OSP z gminy i członków Zespołu Pieśni i Tańca „Rzgowianie”.

Już wtedy na przełomie lat 2012-2013 Andrzej Polakowski powiedział na łamach „Gazety Rzgowskiej”. - W przyszłości chcielibyśmy doprowadzić do uporządkowania tego zapomnianego nieco fragmentu miasta i lepszego niż dotąd oznakowania ważnego szczególnie dla turystów. Chcielibyśmy, by miejsce to oficjalnie nazywało się Stary Rynek, bo dziś znajdujące się tu domy stoją przy ulicy Rawskiej. Nowy murowany kościół istniejący do dziś powstał w XVII stuleciu. Tzw. Nowy Rynek, czyli dzisiejszy plac 500-lecia, wydzielony został znacznie później, co miało związek z rozwojem osady.

Jak pisał Ryszard Poradowski w „Gazecie Rzgowskiej” w 2012 r. -  ciekawe są okoliczności powstania krzyża w latach 60. ubiegłego wieku. Inicjatywa rzgowian była niemile widziana przez ówczesne władze, więc krzyż powstał nielegalnie. Wykonał go Ignacy Bednarski z ul. Tuszyńskiej, z materiału udostępnionego przez Wacława Banasiaka. Pod osłoną nocy krzyż przewieziono na Stary Rynek i wkopano w ziemi. W transporcie zaprzęgiem konnym pomagali m. in.: Henryk Fijałkowski, Stanisław Fijałkowski i Stanisław Salski. Ogrodzenie wykonał również I. Bednarski, przy finansowym wsparciu miejscowego KGW. Nieco później, również nocą krzyż został poświęcony przez proboszcza ks. Jana Jachimka.

Uroczyste poświęcenie nowego krzyża na Starym Rynku z udziałem biskupa - 18 maja 2013 r. było wielkim wydarzeniem w życiu Andrzeja Polakowskiego. Pamiątkowe podziękowanie od ówczesnego burmistrza Jana Mielczarka i od księdza proboszcza za doprowadzenie przedsięwzięcia do szczęśliwego zakończenia – wisi wciąż na honorowym miejscu w pokoju w domu Polakowskich. - Metalowy krzyż ze Starego Rynku po odnowieniu trafił na róg ulic Górna/Nadrzeczna, a ten który się tu znajdował - po renowacji stanął na cmenatrzu cholerycznym z połowy XIX wieku w rejonie ulicy Księżycowej - wspomina Włodzimierz Kaczmarek, wielki miłośnik historii regionalnej i pamiątek przeszłości w gminie Rzgów.

Zielony, ogrodzony, bardzo zadbany skwer z metalowym krzyżem cieszy oko i przypomina o najstarszych dziejach Starego Rynku.

Oprac. Włodzimierz Kupisz
Fot. archiwum rodzinne

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=