W Starej Gadce dach na rąbek stojący - Gmina Rzgów

W Starej Gadce dach na rąbek stojący

zdjęcie
Dach świetlicy w Starej Gadce jest już częściowo pokryty blachą w kolorze grafitowym. Jak mówi Bogdan Błaziński, inspektor nadzoru z Urzędu Miejskiego w Rzgowie, przy pokryciu dachu wykorzystano bardzo... modną technologię łączenia płaskiej blachy na rąbek stojący. Zastępuje ona zastosowanie tradycyjnych blachodachówek, a trwałość dachu jest gwarantowana!
Zastosowanie tej technologii daje estetyczny wygląd całego dachu. Jednocześnie wspomniana modna technologia jest stosowana dlatego, że można przy jej użyciu bez trudu wykonywać różne zaokrąglenia i inne nietypowe kształty, stosować na dachach o nieodpowiednim spadku itd. Łatwość posługiwania się tą metodą wynika stąd, że już u producenta uzyskuje docelowy wygląd. Kiedy dachy na rąbek stojący były powszechnie stosowane przed półwieczem, wtedy blachę z rolki kształtowano dopiero na budowie, co bardzo wydłużało i komplikowało proces krycia dachu.

Przypomnijmy, że realizowany w Starej Gadce budynek to świetlica wiejska o wymiarach 26,3x19,44 metra, a  wysokość wyniesie 9,64 metra. Jego kubatura to 1200 metrów sześciennych, a powierzchnia zabudowy – 358 metrów kwadratowych.  To niepodpiwniczony budynek parterowy z poddaszem nieużytkowym nad częścią budynku. Świetlica posiada mury ognioodporne. Dach zaprojektowano wielospadowy o kącie nachylenia 45 stopni.

Podstawowym tegorocznym zakresem inwestycji jest wykonanie kompletnego dachu na wybudowanym w 2017 roku budynku, obejmującym m. in.: przygotowanie elementów konstrukcji drewnianych z tarcicy iglastej, zabezpieczonej przed szkodnikami biologicznymi i ogniem, obróbki z blachy, rynny i rury spustowe z blachy ocynkowanej, schody, wymurowanie kominów ponad dach, wykonanie odpowietrzenia kanalizacji ponad dach, izolacje cieplne, przeciwdźwiękowe, przeciwwilgociowe, przeciwwodne. Powierzchnia dachu to ok. 463 m kw.

Umowa dotycząca kontynuacji tej inwestycji została podpisana 1 sierpnia 2018 r. z Przedsiębiorstwem Budowlanym z Sieradza. Wartość umowy to 299 tysięcy złotych brutto. W przetargu uczestniczyły dwa podmioty. Zwycięski oferent zapewni 100 miesięcy gwarancji. Zakończenie budowy przewidziano umową na koniec listopada 2018 roku.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
powrót