Wspaniałe widowisko folklorystyczne - Gmina Rzgów

Wspaniałe widowisko folklorystyczne

zdjęcie
W sobotę, 6 lipca rzgowska publiczność oklaskiwała na Festiwalu 4 Kultur występy grup folklorystycznych z Hiszpanii, Cypru i Ukrainy, a gospodarzem imprezy był Zespół Pieśni i Tańca "Rzgowianie". Występy podziwiali m. in. Katarzyna Berczak-Lato, sekretarz gminy oraz Marek Bartoszewski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Rzgowie.
Festiwal 4 Kultur zagościł w Rzgowie w ramach XXXIII Międzynarodowych Warsztatów Folklorystycznych, zorganizowanych przez Centrum Kultury Młodych w Łodzi.

Wystąpił cypryjski Yenibogazici Municipality Folk Dance Group, prezentujący piękno tańców i kultury Północnego Cypru.  W swoich prezentacjach artystycznych przedstawiają obrzędy, tradycyjne tańce i zwyczaje związane z kulturą biesiadowania i wspólnego spędzania czasu. Zespół składa się z młodzieży oraz dorosłych tancerzy, których przygotowują zawodowi choreagrafowie i instruktorzy. Menadżerem i głównym choreografem grupy jest Mehmed Camlidag.

Z Ukrainy przyjechała Usmiszka - grupa niezwykle utalentowanych młodziutkich artystów z Bilozerska z Regionu Donieckiego. Ten zespół taneczny powstał w 1986 r.Tańce przeplatane są solowymi i wyczynowymi popisami młodych wykonawców.W grupie jest 120 dzieci w wieku 5-17 lat. Usmiszka kilkakrotnie wygrał Grand Prix Ukrainy. Liderami grupy są: Olena i Igor Golik.

Tańce hiszpańskie flamenco przedstawiła Patrycja Licha. Regularnie kształci się podczas kilkumiesięcznych pobytów w Andaluzji oraz w Polsce u Mateo El Gallito oraz Marty Dębskiej. Pobierała lekcje u 24 hiszpańskich nauczycieli. Ta tancerka flamenco konsekwentnie poszukuje własnego stylu osadzonego pomiędzy puro flamenco, wywodzącego się z tradycji andaluzyjskich bario a flamenco nuevo. Jest artystką świadomą swojego ruchu, która poprzez taniec chce podzielić się emocjami i swoją filozofią życia. Mottem artystki jest zapoznanie każdego widza z wielowymiarowością  wspaniałej, aczkolwiek dość skomplikowanej kultury hiszpańskiej.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
powrót