Blask odblasków u Długosza

W czwartek, 6 grudnia w Szkole Podstawowej im. Jana Długosza w Rzgowie podsumowano konkurs „Odblask – świeć przykładem”, edycja 2018. Jako jedyna w powiecie łódzkim wschodnim do konkursu zakwalifikowana została Szkoła Podstawowa w Rzgowie.
http://lodzka.policja.gov.pl/el1/konkurs/aktualne/29300,ODBLASK-Swiec-przykladem-edycja-2018.html
Konkurs trwał od 1 października do 30 listopada i adresowany był do szkół podstawowych i gimnazjów, i dotyczył propagowania noszenia odblasków przez uczniów, opiekunów i pracowników. Sprawdzane były odblaski wśród tych, którzy idą do lub wracają ze szkoły i był organizowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu, Skierniewicach oraz Kuratorium Oświaty w Łodzi. W tym czasie kilkukrotnie sprawdzana była aktywność w noszeniu odblasków w poszczególnych klasach.

Pamiętajmy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy (zarówno dorośli, jak i dzieci), który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących, dokładnie mówi o tym  art. 11 ust. 4a Kodeksu Drogowego
Jeśli nie ma chodnika, pieszy powinien poruszać się lewą stroną drogi, poboczem lub skrajem jezdni jeśli poruszanie poboczem jest utrudnione. Pieszy po zmierzchu może chodzić poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki, smycze, a także elementy na stałe umieszczane przez producentów toreb, obuwia i odzieży. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać do wysokości kolan, na dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla kierowców.
Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierowcę z odległości około 40 metrów. Natomiast pieszy, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie go ominąć.

W naszej szkole w wewnętrznym konkursie brało udział wszystkie 27 klas.  Spośród 543 uczniów 499 obecnych, tj. 91,9 % było sprawdzanych. Prawie 60 % wszystkich uczniów szkoły posiadało odblaski w momencie sprawdzania.
W poszczególnych kategoriach najlepsze wyniki osiągnęli (w nawiasie odsetek noszonych odblasków):
1. Kl. 1-3 - kl. I C (100%) - wych. J. Zach) i II D (100%) - wych. A. Sztandor oraz (>92%) I A - wych. A. Suskiewicz, III A - wych. J. Matecka, III B - wych. A. Panic.
2. Kl. 4-6 - IV B (100%) - wych. G. Jędraszek i V B (85%) - wych. S. Bieganowska.
3. Kl. 7-8+gimnazjum - najlepsza okazała się klas 8 B - wych. I. Widawska.

Akcję wsparli: mł. aspirant Anna Kłos z Komisariatu Policji w Rzgowie oraz Mateusz Kamiński - burmistrz Rzgowa, przekazując jakże cenne odblaski w postaci kamizelek, worków i opasek.

Dziękujemy wychowawcom i nauczycielom za motywowanie klas do noszenia odblasków, a przede. Dzięki zaangażowaniu uczniów i rodziców, mamy nadzieje zwiększyć naszą świadomość i bezpieczeństwo na drodze.
Życzę wszystkim bezpiecznego odblaskowego korzystania z drogi.

Paweł Gajda, nauczyciel
Fot. Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=