W niedzielę uczcimy 1 Września

W Rzgowie obchody rocznicy napaści niemieckiej na Polskę 1 września 1939 roku rozpoczną się w niedzielę  o godz. 11.30 od przejścia mieszkańców, władz oraz pocztów sztandarowych sprzed ratusza do kościoła. Zostanie odprawiona okolicznościowa msza w świątyni pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika. Po zakończeniu modlitwy uczestnicy przejdą na cmentarz parafialny. Zostaną złożone kwiaty przed Grobem Nieznannego Żołnierza. Szczegóły na plakacie poniżej.
Przez kilkadziesiąt lat pozostawało zagadką, czyje szczątki kryje rzgowski Grób Nieznanego Żołnierza. Aż do ekshumacji poprzedzającej odnowienie symbolicznego nagrobka.  Wówczas odkryto szczątki czterech kawalerzystów z Armii Łódź , którzy prawdopodobnie polegli w czasie walk odwrotowych, prowadzonych na długim szlaku od linii Warty w kierunku stolicy. Pozwoliło to zweryfikować przekazy ustne o tym, że mogiła kryje szczątki od 4 do 7 żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 r.

Podczas badania grobu odnaleziono but kawaleryjski i wiele drobnych pamiątek takich jak medaliki, a także guziki z orzełkiem. Pośród szczątków nie znaleziono metalowych nieśmiertelników, noszonych przez wojskowych różnych formacji poza... ułanami.

Ubiegłoroczne obchody rocznicy Września w naszej gminie miały szczególny charakter.  Odbyły się bowiem przed odnowionym monumentem. Jak powiedział rok temu burmistrz Mateusz Kamiński ten grób to symbol pamięci kilku już pokoleń mieszkańców gminy Rzgów o ofiarach Września 1939 r. W ubiegłym roku - dzięki wspólnej inicjatywie parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, redakcji „Gazety Rzgowskiej”, spółki Centrum Handlowe „Ptak” oraz Urzędu Miejskiego w Rzgowie udało się odnowić nasze miejsce pamięci narodowej. 

Chociaż Grób Nieznanego Żołnierza w Rzgowie został w całości odnowiony, to z zachowaniem centralnego elementu z poprzedniej mogiły – głazu z orłem w koronie i Krzyżem Walecznych. To zaś w takim połączeniu symbolizuje kontynuację pamięci pokoleń naszych mieszkańców o poległych Bohaterach. To bowiem nasi kombatanci, rówieśnicy pochowanych tu żołnierzy na przełomie wieków zdecydowali o postawieniu tego pamiątkowego głazu. Odnawiając grób, uszanowano ten gest pamięci – powiedział burmistrz M. Kamiński.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=