Place zabaw - Gmina Rzgów

Place zabaw
Plac zabaw w Czyżeminku 34A przy świetlicy wiejskiej powstał dzięki działalności gminy Rzgów w stowarzyszeniu – Lokalna Grupa Działania „BUD-UJ RAZEM”. Tą drogą samorząd rzgowski otrzymał  50,9 tysiąca złotych dofinansowania na plac zabaw w Czyżeminku z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020, co stanowiło 63,63 procent kosztów tej inwestycji. Resztę wydatku pokryła gmina Rzgów.


 

Rzgów

Bajkowy zamek w parku w centrum Rzgowa należy do najbardziej ulubionych przez dzieci. Z tego też powodu rodzice przywożą je nawet z innych miejscowości.
Fot. Witold Lewandowski
Drugi plac zabaw w mieście usytuowano przy Szkole Podstawowej im. Jana Długosza od strony Orlika.

Trzeci powstał w 2018 r. na osiedlu przy ul. Nasiennej. Składa się z zestawu zabawowego o wymiarach 7,4x5,8 m, huśtawki potrójnej, karuzeli tarczowej i sześcianu sprawnościowego.

Kalino

Plac zabaw usytuowano przy Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi.


Kalinko 45a 
Na Dzień Dziecka w 2015 r. przybyły 2 drewniane wieże czworokątne o konstrukcji stalowej z daszkami. Stanowią one część zestawu zabawowego z 2 zjeżdżalniami, pomostem linowo-wspinaczkowym, drabinką wejściową, ścianką wspinaczkową i grą kółko/krzyżyk. Zakupiono zestaw piknikowy: stolik i 2 ławki. W ubiegłym roku w Kalinku ogrodzono ten plac zabaw, który był ówcześnie wyposażony tylko w karuzelę, bujaka i huśtawkę.

Romanów
Położony jest naprzeciw strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej. Jak większość placów zabaw w gminie Rzgów, był współfinansowany funduszy sołeckich oraz z budżetu gminy.
Guzew
Na przyszkolnym placu zabaw przybyły na wiosnę 2015 r.: karuzela, metalowy zestaw sprawnościowy w kształcie sześcioboku z pajęczyną linową do wspinania i pełzania, drążki, drabinka cyrkowa, a także stożkowe, linowe urządzenie wspinaczkowe wysokości 3 metrów.

Jesienią 2019 r. powstał plac zabaw przy nowym Przedszkolu Publicznym, w którym mieści się także Żłobek Gminny. Plac zabaw jest wyposażony w 8 urządzeń do zabaw rekreacyjno-edukacyjnych, zestawy zabawowe m. in. „Labirynt”, karuzelę, bocianie gniazdo, bujak owieczkę, bujak classic tandem, huśtawkę dwuosobową, a także piaskownicę. Plenerowe zabawki, ich transport, a także instalacja urządzeń kosztowały blisko 90 tysięcy złotych. Specjalna plandeka chroni piaskownicę w zimnych miesiącach. Okres gwarancyjny obiektu to 4 lata.


Grodzisko
Plac zabaw położony w środkowej części miejscowości przypomina charakterem drewnianą warownię w Rzgowie. Na Dzień Dziecka w 2015 r.  pojawił się zjazd linowy. Odległość między masztami wynosi około 20 metrów. Urządzenie to przypomina trochę główną atrakcję parków linowych tyle, że tam lina rozpięta jest między drzewami. Tego typu urządzenia cieszą się popularnością, lecz wymagają dużej przestrzeni, której akurat w tym miejscu nie brakuje.

Starowa Góra 
We wschodniej części Starowej Góry na rogu ulic: Centralnej i Wójtowskiej pojawiły się wiosną 2015 r.: sprężynowy bujak, karuzela,  2 wieże, pomost linowo-wspinaczkowy, ścianka wspinaczkowa, urządzenie sprawnościowe do wspinania w kształcie czworoboku, gra kółko/krzyżyk, huśtawka typu bocianie gniazdo i 3 ławki.
W zachodniej części Starowej Góry przy ul. Centralnej 9 na terenie boiska zamontowano 4-wieżowy zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią, przejściem linowym, przejściem łukowym, tunelem linowym, wejściem linowym i ścianką wspinaczkową. Samorząd gminny zakupił również karuzelę, huśtawkę i 2 ławki. Aby rodzice nie nudzili się asystując swoim pociechom, z myślą o nich ustawiono siłownie zewnętrzne orbitreki na placach zabaw w Starowej Górze - Wschód i Zachód.

Gospodarz
Plac zabaw jest usytuowany nieopodal świetlicy.


Stara Gadka
Plac zabaw znajduje się przy ul. Czartoryskiego.