Grabiec raz pijany, innym razem zamordowany…

Marek Bartoszewski okazał się mistrzem recytacji piątkowej edycji rzgowskiego Narodowego Czytania  Balladyny Juliusza Słowackiego. Szczególnie jego pierwsze wejście w rolę młodego, pięknego Grabca było niezapomnianym popisem recytatorskim. Interpretator głośno potem narzekał, że go pani Anna Malinowska dosłownie wpuściła w maliny, a poza tym co to za odrażająca postać ten Grabiec: raz pijany, innym razem zamordowany…
Niewątpliwie, Narodowe Czytanie przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Rzgowie - 11 września 2020 roku było najciekawszym, dotychczasowym wydaniem tej akcji. Program zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Gminny Ośrodek Kultury, tym razem nie przed ratuszem, ale przy ulicy Szkolnej stał się przemyślanym, znakomicie przygotowanym słuchowiskiem. Dopisała pogoda.

Podczas czytania mieliśmy do czynienia z prawdziwą rywalizacją interpretacyjną, dbałością o zrozumienie tekstu, dbałością o rozkładanie akcentów, a nie brakło też talentów aktorskich, a wręcz  parodystycznych, jednakże podkreślających intencje wieszcza. Z jednej strony mieliśmy przegląd umiejętności recytatorskich dorosłych m. in. Agnieszki Salskiej, profesor literatury Uniwersytetu Łódzkiego. I to zostało artystycznie zderzone z możliwościami młodych talentów ze szkól podstawowych w Rzgowie, Guzewie i Kalinie, przy czym interpretacja tekstu 8-osobowej reprezentacji młodzieży ze SP im. Jana Długosza wydaje nam się najbardziej interesująca.

Program prowadziła Anna Malinowska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej. Takiej rangi sukcesu nie byłoby jednak, gdyby nie komentarz przewodnik Izabeli Kijanki po meandrach fabuły poematu. Na koniec interpretator Balladyny Mateusz Kamiński przyznał, że już w czasach szkolnych ten poemat wydawał się bardzo skomplikowany, a z roku na rok staje się trudniejszy do zrozumienia dla kolejnych pokoleń uczniów. Może za kilkadziesiąt lat stanie się zupełnie egzotyczny... Jednak Narodowe Czytanie pomaga zmierzyć się po raz kolejny z romantycznym arcydziełem. Mobilizuje na pewno do recytowania ze zrozumieniem.

Pośród mnóstwa indywidualnych recytacji i z podziałem na role z przyjemnością wysłuchaliśmy jeszcze takich interpretatorów jak: Katarzyna Berczak-Lato, Marek Binkowski, Waleria Kowalska, Jarosław Marianowski, Joanna Papuga-Rakowska, czy Małgorzata Rózga. Kolejna edycja Narodowego Czytania już w przyszłym roku poświęcona zostanie Gabrieli Zapolskiej i jej Moralności pani Dulskiej, niezwykle popularnej komedii z 1906 roku, stale obecnej na scenie i na ekranie. Oj, będzie się działo…

Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=