Łza się zakręciła absolwentom „Jagiellończyka”

W piątkowe popołudnie, 15 czerwca odbyło się uroczyste pożegnanie trzech III klas gimnazjalnych w Szkole Podstawowej im. Jana Długosza w Rzgowie.
Młodzież pokazała publiczności niezwykle barwny program taneczno-muzyczny z elementami satyrycznymi. Oklaskiwał go m.in. burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński.
Można powiedzieć, że absolwenci byłego Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka urodzili się, żeby grać, śpiewać i tańczyć. Doprawdy dali popis zdradzający wielki kunszt artystyczny. Były oczywiście życzenia, nieprzebrane hałdy kwiatów i morze łez na pożegnanie. Jak powiedziała w swoim wystąpieniu dyr. Iwona Skalska, trzecioklasiści wyfrunęli w świat, ale jednak żeby powrócić, gdy wiele dokonają w życiu i będzie o nich jeszcze głośno.
Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz

Z kart historii naszego gimnazjum

Rzgowskie gimnazjum powstało w wyniku reformy oświaty 1 września 1999 r. W Polsce powstał wówczas system zewnętrznych egzaminów, które przeprowadzane były przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W ostatnim roku nauki w szkole podstawowej i w gimnazjum uczniowie przystępowali odpowiednio do zewnętrznego sprawdzianu lub do egzaminu gimnazjalnego. Przystąpienie do nich było warunkiem niezbędnym do ukończenia wymienionych szkół. Pierwszy egzamin gimnazjalny odbył się w roku szkolnym 2001/2002.

Gmina Rzgów została organem prowadzącym gimnazjum, jedynej tego typu szkoły na naszym terenie. Początkowo Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka (król został patronem w 2002 r.) mieściło się w budynku Szkoły Podstawowej w Rzgowie, wspólna dla obu szkół była również kadra pedagogiczna. W tym samym czasie podjęto decyzję o przebudowie części biurowo-gospodarczej podstawówki i jej rozbudowie w celu stworzenia samodzielnego budynku gimnazjum. Tak też wkrótce się stało i wspólne dla obu szkół pozostawały jedynie sale gimnastyczne. Stopniowo też następowało rozdzielenie kadry nauczycielskiej. Pierwszym dyrektorem gimnazjum została dotychczasowa dyrektor Szkoły Podstawowej, nauczycielka języka polskiego Jolanta Zielińska. Wraz z napływem kolejnych roczników absolwentów szkół podstawowych w Rzgowie, Kalinie i Guzewie zaszła potrzeba powołania wicedyrektora gimnazjum. Stanowisko to objął nauczyciel techniki i informatyki Paweł Gajda.

W lutym 2007 r. dyrektorem szkoły została. Monika Łoboda. Następne lata były kontynuacją wytrwałej pracy całej Rady Pedagogicznej przekładającej się na pozytywne wyniki egzaminu gimnazjalnego, uzyskiwanie kolejnych stopni awansu zawodowego przez nauczycieli oraz sukcesy uczniów w różnych konkursach zewnętrznych, jak również aktywne uczestnictwo szkoły w życiu społeczności lokalnej. W ramach pełnionego nadzoru pedagogicznego z ramienia Kuratorium Oświaty w Łodzi otrzymaliśmy wysokie stopnie wypełniania wymagań  we wszystkich badanych obszarach ewaluacji zewnętrznej.  
  
W 2009 r. gimnazjum stało się beneficjentem unijnego projektu pt. „Nie tylko podręcznik i tablica”, w ramach którego sale lekcyjne zostały wyposażone w laptopy, ekrany, rzutniki multimedialne, a pracownia komputerowa została doposażona. Dzięki temu nauczyciele mieli możliwość stosowania nowoczesnych metod nauczania polegających na wykorzystaniu technologii informatycznych. Kolejna pozytywna zmiana w funkcjonowaniu szkoły polegała na możliwości prowadzenia zajęć sportowych na „Orliku” oraz w oddanej 23 marca 2012 r. nowoczesnej hali sportowej połączonej z budynkiem szkoły.

Przez wszystkie te lata nauczyciele doskonalili metody swej pracy wychowawczo-dydaktycznej, zdobywali kolejne etapy awansu zawodowego, uwiarygadniając powiedzenie Maksyma Gorkiego, iż „Prawdziwy nauczyciel powinien być zawsze najpilniejszym uczniem”. Pod koniec istnienia szkoły większość Rady Pedagogicznej była nauczycielami dyplomowanymi. 1 września 2017 r. gimnazjum zostało włączone do struktury organizacyjnej SP im. Jana Długosza.
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=