38. rocznica porozumienia sierpniowego

Dziś obchodzimy 38. rocznicę  porozumienia w Gdańsku, podpisanego 31 sierpnia 1980. Zakończyło ono największy, powojenny protest w Polsce przeciwko rządom komunistycznym, który doprowadził do powstania wolnych związków zawodowych „Solidarność”, a w perspektywie wieloletniej do obalenia socjalizmu w Polsce.
Porozumienie zostało podpisane przez Lecha Wałęsę, przewodniczącego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina, a z ramienia rządu przez Mieczysława Jagielskiego.

Według raportu MSW dostarczonego Stanisławowi Kani w dniu 30 sierpnia w 28 województwach strajkowało 700 zakładów i ponad 700 tysięcy pracowników, m.in. komunikacja miejska w 13 miastach.

W sierpniu 1980 r. narodził się, trwający 15 miesięcy okres względnej wolności w komunistycznym państwie i powstał ruch społeczny, który wkrótce przeistoczył się w 10-milionowy NSZZ "Solidarność". Okres wolności Polaków zakończony został stanem wojennym w latach 1981-1983. Sierpień doprowadził do powstania III Rzeczypospolitej.

Oprac. WK
Fot. Wikimedia OTRS
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=