Najmłodszy wolontariusz WOŚP jest przedszkolakiem - Gmina Rzgów

Najmłodszy wolontariusz WOŚP jest przedszkolakiem

zdjęcie
W niedzielę wrzucamy pieniądze do 66 skarbonek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. Finał WOŚP po raz 27. odbędzie się 13 stycznia, a jego celem jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.
Podczas mszy św. o godz. 10 w kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika zaśpiewa Rzgowski Chór "Camerata" z Gminnego Ośrodka Kultury. Dla publiczności zagra również Rzgowska Orkiestra Dęta z Gminnego Ośrodka Kultury. Jej koncert jest spodziewany po mszy na placu kościelnym.

- W finale WOŚP 2019 bierze udział całe środowisko harcerskie w Rzgowie, tj. Gromada Zuchowa Odkrywcy Nieznanych Lądów pod opieką dh. Agnieszki Dei-Wałęsińskiej oraz 1 RDH Tajfun z dh. Martyną Strycharską i dh. Marcinem Walczakiem na czele – mówi drużynowa GZ Izabela Pyszka-Walczak . - Co roku jest więcej chętnych do prowadzenia zbiórki niż puszek, które możemy otrzymać. A ponieważ liczba zuchów i harcerzy w Rzgowie rośnie, wolontariuszy z roku na rok jest coraz więcej. W tym roku z identyfikatorami WOŚP będzie kwestować 36 zuchów i harcerzy. 

Harcerscy wolontariusze pojawią się CH Ptak, CH Polros, na ulicach Rzgowa oraz w Hali Sportowej MOSiR w Łodzi. Od początku naszego udziału w zbieraniu pieniędzy w ramach WOŚP w Rzgowie współpracujemy ze sztabem orkiestry w Tuszynie, działającym przy Szkole Podstawowej nr 1 pod czujnym okiem  Jarosława Radosa. Najmłodszym wolontariuszem w tym roku będzie zuchna Marysia, która jest jeszcze przedszkolakiem.
Dzieci i młodzież, kiedy raz połkną bakcyla WOŚP, co roku chcą wspierać tą inicjatywę. Na finał przychodzą całe rodziny: rodzice wspierają zuchy. Dziadkowie, wujkowie i ciocie przychodzą coś wrzucić do puszki, zrobić zdjęcie. W ten sposób druga niedziela stycznia staje się dla nas rodzinnym i ciepłym dniem, świętem pomagania.  Orkiestrowymi weteranami jest oczywiście kadra. Drużynowa Izabela Pyszka-Walczak rozpoczęła swoją przygodę z WOŚP od 3. finału, z zuchami  pierwszy raz brała udział w finale w 2000 r. Zasługuje więc na miano druhny seniorki orkiestry Jurka Owsiaka.


W Rzgowie spotkamy też drugą dużą grupę: 30 wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza i z byłego gimnazjum pod kierunkiem pedagoga Edyty Waprzko, będą zbierali pieniądze w okolicach kościoła parafialnego i w najbardziej ruchliwych punktach. Grupa uczniowska również współpracuje ze sztabem WOŚP w Szkole Podstawowej w Tuszynie.

Hasło 27. Finału WOŚP brzmi: „Pomaganie dzieciom jest dziecinnie proste”. Orkiestra zagra, aby zebrać pieniądze na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom.

Prekursorem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w gminie był Włodzimierz Kaczmarek, prezes rodzimej Rzgowskiej Orkiestry Dętej. To on w latach 2003-2010 organizował wolontariuszy ze sztabu w Łodzi. Na placu kościelnym w dniu akcji koncertowała wtedy Rzgowska Orkiestra Dęta, a podczas mszy św. śpiewał Chór „Camerata”. Dwukrotnie, na zaproszenie W. Kaczmarka, w Rzgowie występował chór Akademii Medycznej z Łodzi pod dyrekcją prof. Anny Domańskiej. W 2010 r. w organizacji WOŚP współuczestniczy Gminny Ośrodek Kultury w Rzgowie.

Włodzimierz Kupisz
Fot. archiwum
powrót