Sonda o Rzgowie w sieci Cittaslow

Mamy wstępne wyniki badań ankietowych, przeprowadzonych przez studentów Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ankieterki pod opieką naukową  dr hab. Elżbiety Grzelak-Kostulskiej gościły u nas w długi weekend majowy.
Ankietowanych było 70 osób (26 kobiet i 44 mężczyzn). Większość z wyższym wykształceniem, tylko 9 proc. z najniższym. Największa liczba respondentów określała swoją sytuację jako dobrą, a tylko 1 proc. jako bardzo złą. 27 proc. wiedziało o sieci miast Cittaslow. Zapytani o to, czego im brakuje w mieście, mówili o potrzebie stworzenia kawiarni i kolejnej siłowni na świeżym powietrzu. Dwie trzecie ankietowanych zauważyło szczególną dbałość o ochronę środowiska, a w  szczególności segregowanie śmieci, zadbany skwer, wycinanie chorych drzew i nasadzanie nowych.

- Myślę, że wstępne badania mogą stanowić pewien obraz oczekiwań mieszkańców w odniesieniu do skutków dołączenia Rzgowa do sieci miast Cittaslow, podnoszących jakość życia mieszkańców - mówi dr hab. Elżbieta Grzelak-Kostulska, kierownik Katedry Studiów Miejskich i Rozwoju Regionalnego Wydziału Nauk o Ziemi .  - To właśnie, wraz z opiniami mieszkańców wobec idei Cittaslow, było właśnie przedmiotem naszych badań. Odbywały się one w związku z zajęciami "Miasta w sieci", które składają się na cykl przedmiotów realizowanych przez słuchaczy naszego Wydziału Nauk o Ziemi. Realizujemy projekt "Geokompetencje - człowiek-środowisko-gospodarka-rozwój". Jest on współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

- W Rzgowie zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło, choć oczywiście ankietowani mieszkańcy nie zawsze mieli czas na wywiady (to normalne przy takich badaniach) - kontynuuje dr hab. Elżbieta Grzelak-Kostulska. - Mieliśmy także możliwość spotkania się z burmistrzem Mateuszem Kamińskim, Małgorzatą Rózgą - zastępcą burmistrza,  Mironem Ossowskim i innymi pracownikami urzędu. Gospodarze byli bardzo mili i wykazali zainteresowanie naszymi badaniami, których wynikami wkrótce się podzielimy. Dostaliśmy zaproszenie by ponownie odwiedzić Rzgów i myślę, że chętnie z niego skorzystamy. Być może będzie to także okazją do nawiązania bliższej współpracy między gminą Rzgów a Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Rzgów zrobił na nas bardzo dobre wrażenie. Miasto rozwija się dynamicznie. Tereny zieleni są pięknie zagospodarowane - zwłaszcza park miejski. Nie mogę nie wspomnieć, że cały czas wspominamy tutejsze lody.

Zamieścił Włodzimierz Kupisz
Fot. Mateusz Szczepaniak

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=