Nie tylko niebezpieczna prędkość

Na sesji Rady Miejskiej w Rzgowie w środę, 26 czerwca mówiono między innymi o zagrożeniach w ruchu na ulicach w gminie. Wielu kierowców ignoruje na przykład zamknięcie ruchu na remontowanym odcinku ul. Tuszyńskiej między mostem na Strudze a parkiem im. Adama Mickiewicza.
Na tym odcinku możliwe są tylko dojazdy docelowe oraz komunikacji publicznej. Kierowcy wyjeżdżający z tzw. strefy zamieszkania na wprost albo w prawo w kierunku Łodzi i Pabianic czują się zagrożeni ze strony pojazdów wynurzających się z placu budowy. Dochodziło już do awantur z powodu ignorowania zakazu ruchu. 

Nadkomisarz Robert Kieszek, komendant policji w gminach Rzgów i Brójce poinformował, że po zamknięciu ulicy Tuszyńskiej i wyznaczeniu objazdów, policjanci przez pierwsze trzy dni udzielili 50 pouczeń. Potem posypały się mandaty. Z powodu ogromnej liczby samochodów z rejestracją z innych rejonów, problem wciąż istnieje, bo kierowcy nie zwracają uwagi na oznakowanie. Pomimo obecności robotników drogowych na Tuszyńskiej, należy przestrzegać znaków drogowych; wyjeżdżający ze strefy zamieszkania muszą ustąpić jadącym ul. Tuszyńską od strony mostu na Strudze.

Radni zgłaszali nie po raz pierwszy przekraczanie prędkości m. in. na ul. Centralnej w Starowej Górze. Padła nawet propozycja wprowadzenia radarowego Odcinkowego Pomiaru Prędkości. W innych miejscowościach proponowano budowę przejść dla pieszych na wyniesieniach ulicy lub innych ograniczników prędkości. Sytuacje zagrożeń na drogach powinny być zgłaszane przez internet do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a propozycje rozwiązań należy w pierwszej kolejności poruszać na zebraniach sołeckich. Dopiero w ten sposób trafią one do projektu budżetu na 2020 rok.

Jak poinformował komendant Komisariatu Policji w Rzgowie, funkcjonariusze zatrzymali podejrzanego o kradzież 1920 złotych i karty bankomatowej. Podejrzany zdążył wypłacić z konta poszkodowanego dwa razy po tysiąc złotych, trzecia próba wypłaty była już nieskuteczna. Właściciel bowiem zastrzegł kartę.

Wykrywalność ogólna przestępstw za okres styczeń - maj 2019 roku ukształtowała się na poziomie 66,67 %. W tym okresie stwierdzono 102 czyny przestępcze, a ich wykrywalność wyniosła 104,08 proc. Z liczby 102 czynów stwierdzonych, wykryto sprawców 70 przestępstw. W powyższym okresie odnotowano 36 przestępstw najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa, w tym m. in. kradzież, kradzież z włamaniem i inne, co stanowi 35 proc. wszystkich  ujawnionych czynów. Dynamika tych kategorii przestępstw wyniosła 59,02 proc. i jest niemal dwa razy mniejsza niż w roku ubiegłym.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=