Fotokomórka pomaga pieszym

W Starowej Górze na ul. Centralnej od Konstantyny do skrzyżowania z trasą katowicką pojawiły się elektroniczne  urządzenia,  poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego. Ich zainstalowanie proponowali m. in. burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński, miejscowa radna Kamila Kuźnicka oraz Marta Stasiak, członkini Zarządu Powiatu Łódzkiego Wschodniego.


Pierwotnie, w trzech miejscach na ul. Centralnej miały powstać tzw. wyniesione przejścia dla pieszych. Na ten cel zarezerwowano pieniądze w budżecie. Jednak w opinii organu zarządzającego ruchem, takie rozwiązanie było niezgodne z przepisami o ruchu drogowym. W tej sytuacji konieczne stało się opracowanie nowej koncepcji zadania.

- Zainstalowaliśmy 6 znaków aktywnych D6 na odcinku drogi powiatowej 2941E od Konstantyny do skrzyżowania  z DK91 w Starowej Górze – mówi Adam Stawiany, p. o. kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Rzgowie, którego pracownicy zajmowali się montażem nowinek. - Głównym elementem oznakowania aktywnego jest czujnik z fotokomórką oraz żółte światła ostrzegawcze. Gdy pieszy znajdzie się w zasięgu fotokomórki, zaczyna migać żółte światło ostrzegające kierowców o pieszym znajdującym się w obrębie przejścia. Docelowo zostanie również zamontowanch dwanaście progów wyspowych (po zatwierdzeniu stałej organizacji ruchu). Działania te mają na celu spowolnienie ruchu oraz ograniczenie tranzytu na ul. Centralnej, która jest główną ulicą Starowej Góry.

Kiedy tylko skończy się deszczowa pogoda, podobne urządzenia zostaną zainstalowane w Rzgowie na
ul. Tuszyńskiej przy ul. Ogrodowej oraz w Kalinku przy remizie. Oznakowanie aktywne na ul. Tuszyńskiej ma poprawić bezpieczeństwo dzieci przechodzących w tym miejscu do szkoły .

W Kalinku załączające się automatycznie światło będzie ostrzegać kierowców aut zbliżających się drogą podporządkowaną do skrzyżowania z drogą 2909E poprzez uruchomienie żółtych świateł ostrzegawczych, umieszczonych nad znakiem "stop" ( B-20).

W Starowej Górze progi wyspowe wraz z oznakowaniem aktywnym, spowalniającym ruch samochodowy  i ułatwiającym przejście łącznie kosztowały prawie 54 tysiące złotych. Kosztami podzielą się po połowie gmina i starostwo. Montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu w Rzgowie i w Kalinku ma kosztować łącznie ponad 19 tysięcy złotych, które zapłaci gmina. 

Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=