Jedyny sposób na pozbycie się azbestu

Do końca marca można składać w Urzędzie Miejskim w Rzgowie wnioski związane z bezpłatnym demontażem z dachów lub usuwaniem luzem zalegających na posesjach płyt azbestowo-cementowych. Druków na ich usuniecie pobrano bardzo dużo – wypełnionych wniosków wróciło na razie dwanaście.
- Pozbywanie się niebezpiecznych pokryć dachowych jest finansowane w 90 procentach ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a w pozostałej części przez gminę - mówi Magdalena Górska, główny specjalista ze rzgowskiego ratusza. - Całe przedsięwzięcie ma charakter ogólnopolski, a jej zakończenie zostało przewidziane w 2032 r. Według inwentaryzacji przeprowadzonej w gminie Rzgów w 2017 r. - groźny azbest znajdował się na powierzchni 143 tysięcy metrów kwadratowych. Jego waga została oszacowana na 2146 ton.

W ubiegłym roku eternitowe dachy zniknęły z 50 posesji, w 2019 r. z 70 posesji, a w 2018 r. - z prawie stu. Umowę z gminą mieszkańcy podpisują na bezpłatny demontaż, przygotowanie do transportu, wywiezienie i unieszkodliwienie płyt azbestowo-cementowych. W najlepszym roku z gminy usunięto około 200 ton szkodliwego pokrycia dachowego.

Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=