Szamba i oczyszczalnie do policzenia

Ewidencja bezodpływowych zbiorników na nieczystości leży w zakresie kompetencyjnym gmin, które mają obowiązek kontrolować prawidłowość tego, czy ich zawartość jest usuwana zgodnie z przepisami. Porządkując obecną sytuację oraz eliminując proceder nielegalnego zrzutu ścieków, mieszkańcy w 2021 roku otrzymają do wypełnienia ankiety dotyczące przyłącza kanalizacyjnego, posiadania zbiorników bezodpływowych (szamb) i przydomowych oczyszczalni ścieków.
Na podstawie wypełnionych przez Państwa ankiet, gmina sporządzi wymaganą przepisami prawa ewidencję zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków. Zebrane dane pozwolą na dokładniejszą kontrolę postępowania z nieczystościami ciekłymi oraz dadzą obraz potrzeb w perspektywie najbliższych lat, odnośnie budowy nowych odcinków kanalizacji sanitarnej. Przypominamy również, iż obowiązkiem właściciela nieruchomości jest przyłączenie do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy lub w przydomową oczyszczalnię ścieków.

Eksploatacja przydomowych oczyszczalni ścieków znajdujących się w gminie Rzgów - wymaga zgłoszenia do burmistrza Rzgowa. Według obowiązujących przepisów, zgłoszeniu podlegają oczyszczalnie ścieków o przepustowości do 5 mł na dobę, wykorzystywane na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub rolnego. Jeżeli posiadają Państwo przydomową oczyszczalnię ścieków, prosimy o wypełnienie wniosku o zgłoszenie eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków. Wypełniony wniosek wraz z wymaganą dokumentacją należy złożyć w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Rzgowie. Wniosek dostępny jest na stronie www.bip.rzgow.pl

Przypominamy, że wylewanie nieczystości ciekłych, pochodzących z terenu nieruchomości jest karalne, niezależnie od tego, gdzie są wylewane tj.: do rowu, na pole, czy też na własne podwórko. Proceder ten stanowi wykroczenie, które podlega karze grzywny nawet do 5000 zł.

Usuwaniem i przewozem zawartości szamba zajmują się wyspecjalizowane i uprawnione firmy asenizacyjne. Każde skorzystanie z usług takiej firmy musi kończyć się otrzymaniem dokumentów, potwierdzających wykonanie tej usługi (umowy z firmą i rachunków za usługę), które trzeba okazać na każde wezwanie Urzędu Miejskiego w Rzgowie – organ ten może bowiem wymagać ich regularnego dostarczania do urzędu. Brak dokumentów potwierdzających opróżnianie szamba przez uprawnioną firmę będzie podstawą do nałożenia przez gminę kary grzywny na właściciela szamba.

Gmina ma też prawo skontrolować, czy samo szambo jest wybudowane zgodnie z przepisami prawa, szczególnie w zakresie jego lokalizacji i odległości od innych obiektów oraz czy jest szczelne, a ponadto nie posiada nielegalnego odpływu. Wszelkie wykryte nieprawidłowości w tym zakresie będą mogły skutkować nie tylko karą, ale też natychmiastową koniecznością poprawy wszelkich uchybień.

Magdalena Górska

Główny specjalista ds.ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Rzgowie
Fot. przykładoweopowiecie.info
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=