Rzgów coraz bliżej tramwaju-muzeum

W środę 5 lutego 2020 r. na posiedzeniu Komisji Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Rzgowie, Włodzimierz Kaczmarek poinformował o postępach w przygotowaniu tramwaju-muzeum. Gmina Rzgów pod koniec ubiegłego roku kupiła silnikowy wagon tramwajowy typu 805N. Ten typ zaczął obsługiwać ponad 40 lat temu linię podmiejską 42 przez Rzgów.
Obecnie trwają uzgodnienia z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Łodzi na temat tego, jaki będzie zakres konserwacji wagonu, które elementy zostana usunięte jako zbędne np. silnik i przetwornica, a które dodane zgodnie z prawdą historyczną np. kasowniki dziurkujace bilety i sposób zewnętrznego malowania kabiny pojazdu sprzed 40 lat.  Przypuszczalnie, w ramach remontu kabina zostanie częściowo rozebrana, a bardzo zniszczone elementy jak np. niektóre siedzenia zostaną przeniesione z innych tramwajów typu 805N.  Podczas remontu szczególna uwaga zostanie zwrócona na płaski dach, który na świeżym powietrzu będzie najbardziej narażony na śnieg oraz rozkładające się liście.

W tym roku tramwaj zostanie ustawiony na fragmencie toru w Rzgowie jako muzeum linii tramwajowej 42 i związanej z nią historii gminy Rzgów. Sporo małżeństw poznało się w tym tramwaju w drodze do szkół, uczelni i zakładów pracy. Tramwaj stanie wzdłuż chodnika na części parkingu za pocztą i Komisariatem Policji. O takiej lokalizacji przesądziło położenie w ścisłym centrum, w sąsiedztwie zabytkowego mostu tramwajowego, na terenie często uczęszczanym przez ludzi, blisko policji i w zasięgu kamery monitoringu miejskiego, która zostanie zainstalowana jednocześnie z postawieniem tramwaju.

Wycieczki szkolne w kabinie będą czuły się jak w prawdziwym tramwaju – będzie można wejść np. do kabiny zarezerwowanej dla motorniczego. Zachował się film z podróży tramwajem 42 z lat 70. Będzie on wyświetlany uczniom i turystom na ekranie multimedialnym w pojeździe. Zostana wykorzystane również fragmenty filmu przygotowanego na 550-lecie załozenia Rzgowa.

Tramwaj ma być w nocy iluminowany, zachowa otwierane drzwi i dawne oświetlenie. Pomimo objęcia monitoringiem miejskim, cenne wyposażenie będzie przenoszone tylko w terminie umówionych wizyt turystów. W MPK zostanie zakupiony fragment toru. Rozważany jest montaż nawet pantografu i dwóch słupów z trakcją elektryczną. Do transportu wagonu z zajezdni do Rzgowa zostanie wykorzystana specjalistyczna laweta z dźwigiem. Kiedy tylko MPK przedstawi kosztorys remontu, burmistrz wystapi do radnych o przyznanie pieniędzy na ostatni etap przygotowania tramwaju, mającego pełnic rolę izby muzealnej.

- Dziś niektórym wydaje się, że ten tramwaj to zbyt „nowy” zabytek, ale za 10 lat to będzie już kosztowny unikat, dlatego chcemy, aby służył jako izba muzealna przez długie dekady – mówi burmistrz Mateusz Kamiński. - Na terenie gminy znajduje się w prywatnych rękach starszy tramwaj, ale jego remont przywracający historyczny wygląd kosztowałby około 200 tysięcy złotych. My musimy zmieścić się w kosztach 3-4 razy niższych.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=