Legenda o św. Stanisławie

Legenda o św. Stanisławie
Legenda o św. Stanisławie – patronie Gminy Rzgów.

W herbie miasta i gminy Rzgów widnieje postać św. Stanisława ze Szczepanowa - biskupa krakowskiego i męczennika, zamordowanego na polecenie króla Bolesława Szczodrego w 1079 r.
Z postacią tego duchownego wiąże się znana legenda, umieszczona w XIII w. przez kanonika krakowskiego i hagiografa Wincentego z Kielczy w jego dziele "Żywot św. Stanisława".
Jest to legenda o wskrzeszeniu Piotra z Piotrawina (wieś w województwie lubelskim).
Szlachcic Piotr Strzemieńczyk tuż przed śmiercią sprzedał wieś Piotrawin biskupowi krakowskiemu Stanisławowi. Po śmierci Piotra jego rodzina zażądała od duchownego zwrotu ziemi, argumentując, że nabył ją niezgodnie z prawem. Stanisław odmówił, w związku z tym bliscy rycerza wytoczyli mu proces. Biskup zeznał, w jaki sposób stał się właścicielem ziemi, ale sąd mu nie uwierzył. Poprosił króla Bolesława II Szczodrego, z którym był skonfliktowany, o trzy dni zwłoki.
Według legendy "Biskup wziął sobie na pewny dowód do trzeciego dnia, a w tym czasie kazał pościć wszemu duchowieństwu i modlitwy czynić, aby mu Pan Bóg świadka ożywił, który by rzecz sprawiedliwą zeznał przed prawem".
Modlitwy biskupa przy grobie Piotra odniosły skutek. Stanisław "wszedł do kościoła św. Tomasza w Piotrowinie, kazał odkryć grób Piotrów, tknął go laską biskupią a rękę mu podał i rzekł: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, Pietrze wstań, a rzecz sprawiedliwą zeznaj".
Piotr zmartwychwstał i przeszedł z biskupem na drugi brzeg rzeki. Zeznał, że przejęcie ziemi przez biskupa odbyło się zgodnie z prawem. Dzięki tym zeznaniom oczyszczono Stanisława z zarzutów.
Biskup spytał Piotra, czy chciałby pozostać żywy czy ponownie spocząć w grobie. Rycerz wybrał życie wieczne i prosił Stanisława o modlitwy. Biskup odprowadził go zgodnie z wolą ponownie do grobu. Po drodze zerwał gałązkę lipy i na pamiątkę cudu włożył ją cieńszym końcem do ziemi.
Ludowe podania głoszą, że w każdą rocznicę wskrzeszenia Piotra na Wiśle pod Solcem ukazuje się ścieżka, którą rycerz przeszedł z biskupem.
Na pamiątkę tego wydarzenia w pierwszą niedzielę po święcie św. Stanisława (8 maja) odbywa się uroczysta procesja z relikwiami św. Stanisława z Katedry na Wawelu do Bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa na Skałce.    

Wojciech Grzegorczyk
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=