Jedność Rzgowa dla Niepodległej - Gmina Rzgów

Jedność Rzgowa dla Niepodległej

zdjęcie
Cieszmy się wolną Ojczyzną, doceniajmy wolność i dziękujmy Bogu za nią. Pamiętajmy też o tych wszystkich, którzy oddali życie za wolność Polski – mówił w czasie uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny ksiądz kanonik Krzysztof Florczak, proboszcz Kościoła Parafialnego pw. św. Stanisława B.M. w Rzgowie. Przypomniał też z jakim nabożeństwem traktował ziemię ojczystą papież Jan Paweł II. Msza święta rozpoczęła uroczystość gminnych obchodów  99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Po uroczystej mszy świętej, w trakcie której przedstawiciele rzgowskiego samorządu złożyli wiązankę biało-czerwonych kwiatów przed tablicą upamiętniającą bohaterskich rzgowian poległych w latach 1914 – 1920 w walkach o ojczyznę odbyła się patriotyczna część artystyczna. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza ze Rzgowa zaprezentowali się w ciekawym występie mentalną przemianę nastolatka interesującego się głównie życiem towarzyskim w internecie w młodzieńca, któremu zaczęły być bliska historia Polski i niepodległościowe tradycje narodowe. Następnym punktem artystycznej części był występ Rzgowskiego Chóru „Camerata” z wiązanką popularnych pieśni patriotycznych.
Po zakończeniu uroczystości w gościnnym rzgowskim kościele, w których udział brali przedstawiciele samorządu Rzgowa, radne powiatowe, szkół, PSL, druhowie z gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz „Orkiestra Dęta Rzgów”, uczestnicy niepodległościowych obchodów przemaszerowali z akompaniamentem  orkiestry dętej na cmentarz, aby tutaj złożyć wiązankę kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza i oddać hołd bezimiennym bohaterom, którzy złożyli życie na ołtarzu walki o niepodległą ojczyznę.
- Jesteśmy tutaj wspólnie, razem, szliśmy w jednym marszu i cieszę się z jedności jaką potrafimy okazywać w ważnych chwilach – mówił burmistrz Mateusz Kamiński przed Grobem Nieznanego Żołnierza w na rzgowskim cmentarzu. – Jedność jaką tutaj zaprezentowały różne środowiska jest bardzo cenna i za nią bardzo serdecznie dziękuję. 
Marek Bartoszewski, przedstawiciel „ludowców” i jednocześnie rzgowski radny w wystąpieniu przed Grobem Nieznanego Żołnierza podkreślił, że rola marszałka Józefa Piłsudskiego jako architekta polskiej niepodległości jest niepodważalna, a nie można zapominać o roli całego ruchu ludowego w walce i działaniach na rzecz niepodległej Rzeczpospolitej.
powrót