Nowa tablica przed Górą Grobową

Burmistrz Mateusz Kamiński i Włodzimierz Kaczmarek, społeczny opiekun miejsc pamięci narodowej w gminie Rzgów oglądali w piątek, 19 października nową tablicę informacyjną dla turystów przed wejściem na cmentarz wojenny w Starej Gadce. Poprzednia tablica została połamana przez wichurę.
- Nowa tablica jest zabezpieczona grubą folią przed skutkami ekstremalnej pogody – mówi burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński. - Dodatkowy stalowy słupek od tyłu stabilizuje teraz ramę, do której została przykręcona duża tablica z obszernymi informacjami na temat starej nekropolii na Górze Grobowej.

- Spoczywa tu dwa tysiące zabitych w bitwie pod Łodzią w 1914 roku - dodaje Włodzimierz Kaczmarek. - Wiele ofiar tej bitwy to Polacy siłą wcieleni do armii niemieckiej i rosyjskiej, do armii zaborców. Tablica powstała staraniem gminy Rzgów według projektu Andrzeja Daszyńskiego z Grupy Rekonstrukcji Historycznej ”Pro Patria”, która organizuje na Górze Grobowej spacery edukacyjne.

Między Rzgowem a Rudą Pabianicką w dniach 21-23 listopada 1914 r. miało miejsce krwawe starcie między Rosjanami broniącymi podejść do Łodzi a atakującymi Niemcami. Niemiecka artyleria stała na polach nieopodal brzegu Neru ma polach należących do Starej Gadki, a okopy niemieckie ciągnęły się na obecnym wzgórzu cmentarnym.

Żołnierze carscy zaatakowali nocą. Doszło do krwawej bitwy na bagnety. Rosjanie odnieśli przejściowy sukces na tym odcinku frontu. Rano całe wzniesienie i okoliczne pola usłane były ciałami poległych. Poległych pogrzebano na miejscu i zbudowano pomnik.

W nekropolii spoczywają również szczątki żołnierzy Wehrmachtu z 1939 r. oraz Rosjan i Niemców przeniesionych z parku Wolności w Pabianicach. Początkowo, niedaleko pomnika z tablicą pamiątkową Pro Patria (łac. Za Ojczyznę) znajdowała się kaplica prawosławna. Obecny krzyż na wzgórzu cmentarnym jest niższy od pierwotnego, który uległ zniszczeniu.

- Niedawno, gmina Rzgów uzyskała dofinansowanie z Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi na pielęgnację chorych drzew wzdłuż ogrodzenia rozdzielającego Górę Grobową od współczesnego cmentarza katolickiego – dowiedzieliśmy się od Włodzimierza Kaczmarka. - Do wycięcia suchych drzew i gałęzi została wynajęta zewnętrzna firma.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=