Najstarszy zapisek o Rzgowie

W 2017 r. - Roku 550. Jubileuszu Rzgowa większość z nas zwraca uwagę przed wszystkim na 1467 rok, kiedy król Kazimierz IV Jagiellończyk nadał prawa miejskie Rzgowowi. Jednak druga co do ważności data to 10 lutego 1378 r.  Wtedy wieś Rzgów po raz pierwszy „ujrzała światło dzienne”, ponieważ została odnotowana w ówczesnych kronikach.
Tego dnia Kapituła Krakowska nadała osadzie nad Nerem prawo średzkie. Było ono wykorzystywało przez ponad tysiąc miast i mniejszych miejscowości.Prawo średzkie było wczesną i konserwatywną odmianą prawa magdeburskiego. Zgodnie z nim w mieście rządził sołtys lub wójt dziedziczny wraz z ławnikami, a miasto posiadało ograniczoną autonomię i ograniczone sądownictwo. Zapewniało prawo spadkowe kobietom.

Wójt Piotr ze Styrnowca 10 lutego kupił swój tytuł za 7 grzywien „na wieczne czasy”. Jednak sprawy potoczyły się wkrótce inaczej w myśl porzekadła, że nic nie trwa wiecznie. Kanonicy najprawdopodobniej chcieli uzyskać pełnię władzy nad kmieciami i w jakiś nieznany sposób wywarli nacisk na wójta. Piotr ze Styrnowca musiał odsprzedać wójtostwo plebanowi Andrzejowi, zamieszkałemu na targowisku w Pabianicach, cokolwiek by to znaczyło... (opr. włok)

Fot. D. Krzesniak/mwmskansen.pl
Na rys. Domniemany wygląd gródka rycerskiego w Grodzisku
Rys. Jan Depczyński
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=