Pamięci pomordowanych w Babichach - Gmina Rzgów

Pamięci pomordowanych w Babichach

zdjęcie
Co rok w kwietniu samorząd organizuje uroczystość patriotyczno-religijną w miejscu pamięci narodowej w lesie Babichy. Z powodu epidemii, w czwartek, 23 kwietnia 2020 r. kwiaty przed pomnikiem pomordowanych Polaków  złożyli tylko: burmistrz Mateusz Kamiński oraz inspektor Włodzimierz Kaczmarek z Urzędu Miejskiego. Z powodu katastrofalnej suszy zrezygnowali z zapalenia zniczy.
Kwietniowa uroczystość jest hołdem dla 22 polskich patriotów, rozstrzelanych latem 1941 r. Niemcy zamordowali tutaj osoby z konspiracji, oskarżone o sabotaż oraz pocztowców, którzy życiem przepłacili przechwytywanie donosów, napisanych w czasie wojny do niemieckich władz okupacyjnych.

Zbrodnia w lesie rzgowskim została odkryta przypadkiem w kwietniu 1945 r. Gdy zaraz po okupacji rozpoczęto ekshumacje, przez miejsce straceń przewinęły się tysiące osób, poszukujących szczątków zaginionych krewnych. Udało się rozpoznać szczątki 6 osób, w tym łódzkich pocztowców. Nagrobek i otoczenie są sprzątane przez pracowników komunalnych.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
powrót