Porobiły cuda z ziemniaków - Gmina Rzgów

Porobiły cuda z ziemniaków

zdjęcie
Dzień Ziemniaka świętowały w sobotę w Romanowie nasze panie z Kół Gospodyń Wiejskich z całej gminy Rzgów. Gospodynie dosłownie cuda porobiły z ziemniaków: od niezwykłych sałatek chłopskich, knedli, babeczek nadziewanych po jaja faszerowane od szczęśliwych kur – z dodatkiem kartofelków w nadzieniu.

Ziemniaczki były skojarzone z pysznościami takimi jak choćby śledzie pod pierzynką. Po prostu majstersztyk! Ktoś próbował policzyć degustowane potrawy ziemniaczane, ale doszedł do stu i się poddał… Kto nie był, niech żałuje, bo gospodynie przygotowały również słodkie delicje jak tort i rozmaite ciasta. Dekoracja stołów zwracała uwagę nieskończoną pomysłowością. Do ich przystrojenia wykorzystano kosze owoców, jesienne liście, szyszki, pnącza winogrona, jarzębinę czerwoną, grzyby, orzechy, kartofelki o niesamowitych kształtach, dynie, owoce i inne. Wśród niecodziennych dekoracji nie zabrakło nawet figur z warzyw. Był nawet oryginalny pociąg z warzyw.

Już tradycją się stało, że jednym z emocjonujących punktów programu Dnia Ziemniaka jest konkurs na obieranie kartofli, w którym zwycięża osoba, która uzyska najdłuższą obierkę. W tym roku W tej konkurencji zobaczyliśmy m. in. burmistrza Rzgowa Mateusza Kamińskiego i Radosława Pełkę – przewodniczącego Rady Miejskiej oraz Ewę Gładysz, wicestarostę powiatu łódzkiego wschodniego. W tym roku zwycięzcą okazał się burmistrz.

W komisji oceniającej ziemniaczane specjały zasiadła m. in. Klaudia Zaborowska-Gorzkiewicz, członkini Zarządu Powiatu Łódzkiego Wschodniego. Jury przyznało wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich równorzędne pierwsze miejsce! Konkurs gastronomiczny i ogólnosprawnościowy na obieranie bulw to były elementy większej, przemyślanej całości edukacyjnej, która miała przybliżyć charakter, właściwości i znaczenie ziemniaków. Wkrótce po imprezie w mediach społecznych pojawiły sie wpisy, z których wynika, że burmistrz nie tylko dba o to, żeby w gminie przybywało nowoczesnych hal, ale również przykłada duże znaczenie do zachowania lokalnych tradycji.

Oprawę muzyczną imprezy zapewniły: Amatorski Zespół  Śpiewaczy "Leśnianki" z Anną Karp z Gminnego Ośrodka Kultury z sąsiedniej gminy Brójce oraz Kapela Podwórkowa "Z Kopyta z Konina". Kapela istnieje od 2007 r. Prowadzi ją Jerzy Maciejewski (gitara, wokal). Zespół słynie z utworów biesiadnych dla każdego słuchacza. Organizacja superudanego ziemniaczanego święta w Romanowie przebiegała pod kierunkiem Gminnego Ośrodka Kultury w Rzgowie, a w szczególności Izabeli Kijanki, Jarosława Rychlewskiego, Marka Binkowskiego oraz pań z Kół Gospodyń Wiejskich gminy Rzgów.

Włodzimierz Kupisz
Fot. UM w Rzgowie i GOK
powrót