Rzgów w czołówce - Gmina Rzgów

Rzgów w czołówce

zdjęcie
Z kwotą wpływów podatkowych wynoszących 3400,13 złotych na jednego mieszkańca gmina Rzgów zajmuje 36 miejsce spośród wszystkich 2478 gmin w Polsce - wynika z danych Ministerstwa Finansów, które właśnie opublikowało wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
Porównując aktualne dane z opublikowanego 2 listopada raportu z ubiegłorocznymi widać wyraźny skok do góry gminy Rzgów: w raporcie Ministerstwa Finansów widnieje bowiem kwota  2839,09 złotych.
Ministerstwo Finansów publikuje wskaźniki  dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla gmin. Są one podstawą prognoz służących do obliczenia tzw. janosikowego. Wpływy z podatków i opłat a także udziały w PIT i CIT to jedynie część dochodów gmin. Oprócz tego zaliczają się do nich dochody ze sprzedaży majątku, subwencja ogólna, dotacje celowe z budżetu państwa, a także środki unijne. Ministerstwo Finansów w swoich corocznych raportach posługuje się obiektywnymi danymi pochodzącymi z Głównego Urzędu Statystyczny, który w swoim zestawieniu uwzględnia łączną sumę dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Porównując aktualne dane z ubiegłorocznymi widać wyraźny skok do góry gminy Rzgów: w raporcie Ministerstwa Finansów widnieje bowiem kwota  2839,09 złotych.
Z danych przedstawianych przez GUS wynika, że dwa pierwsze miejsca wśród najbogatszych gmin należą do przedstawicieli województwa łódzkiego: Kleszczów – 1 miejsce i Rząśnia na drugiej pozycji.
Warto przypomnieć, że w opublikowanym kilka miesięcy temu przez samorządowy miesięcznik „Wspólnota” rankingu zamożności gmin w przeliczeniu na mieszkańca, gmina Rzgów zajmuje 24 miejsce w Polsce i 3 w województwie łódzkim na niemal 600 gmin miejsko-wiejskich. Także i w tym rankingu odnotowano wzrost pozycji gminy Rzgów, albowiem rok wcześniej Rzgów zajmował 27 lokatę.

PEŁNY RANKING "NAJBOGATSZE I NAJBIEDNIEJSZE GMINY W POLSCE" (2478 miejsc) jest tutaj:
http://samorzad.pap.pl/depesze/redakcyjne.praca.akty/178554/Najbogatsze-i-najbiedniejsze-gminy-w-Polsce-czesc-pierwsza-1-250
powrót