Święto plonów 2017

zdjęcie
Od mszy świętej w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzgowie i podziękowań za plony rozpoczęły się 3 września Dożynki Powiatowo – Gminne Guzew – Babichy. Potem odbył się uroczysty i bardzo barwny przejazd jedynego w regionie dożynkowego korowodu z zaprzęgami konnymi do OSP w Guzewie. Wzdłuż trasy liczącej 5 kilometrów korowód był podziwiany przez mieszkańców.
W Guzewie nastąpiło oficjalne otwarcie Dożynek Powiatowo – Gminnych. Tutaj od Starostów Święta Plonów bochny chleba otrzymali: Burmistrz Rzgowa, Mateusz Kamiński i Starosta Powiatu Łódzkiego Wschodniego - Andrzej Opala. Panie z kół gospodyń wiejskich w gminie Rzgów przekazały dożynkowe wieńce także innym zaproszonym gościom. Dożynki były również okazją do uhonorowania pucharem właścicieli zwycięskich gołębi w lotach maratońskich. Były także upominki dla kół gospodyń wiejskich. Później scenę opanowali artyści: umiejętności zaprezentowali „Gałkowianie” oraz „Rzgowianie”.
W czasie dożynek zwiedzano wystawę dożynkową, a zakończeniem niedzielnego święta plonów, w którym udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Łodzi, Rady Powiatu, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz gmin sąsiadujących ze Rzgowem, było wspólne biesiadowanie i zabawa z udziałem zespołów muzyczno-wokalnych.
Niedzielne „Łódzkie Wiadomości Dnia” tak zrelacjonowały nasze święto plonów (od 8 minuty i 50 sekundy):
https://lodz.tvp.pl/33843880/03092017-1830

powrót