Już tylko sala widowiskowa do wykończenia

Gdyby nie otaczające Dom Kultury pryzmy materiałów budowlanych i pakamery zaplecza budowlanego, można by odnieść wrażenie, że z zewnątrz bryła obiektu jest już gotowa. Jednak do wykończenia pozostała sala widowiskowa i przejście do Hali Sportowej im. Konrada Kobusa. Prace budowlane i sprzątanie mogą potrwać do końca września bieżącego roku
Wzdłuż fasady od ul. Literackiej stoi dziewięć „żyletek” jak wykonawcy nazywają murowane elementy dekoracyjne, estetycznie wzbogacające front Domu Kultury. Dla Domu Kultury przewidziano okładziny elewacji z piaskowca szlifowanego, wymiary 60 x 120 x 4 centymetry. Ocieplenie ścian zewnętrznych powstało z wełny mineralnej i płyt OSB, na których znalazła się blacha elewacyjna.  Widać to najlepiej od strony dziedzińca, który wkrótce zostanie połączony podjazdem dla samochodów od strony parkingu szkolnego.

Stropy w bardzo wysokim, żeby nie powiedzieć – monumentalnym  hallu są wykonane z płyt z wełny drzewnej. Ich chropowate powierzchnie mają wpływ na wytłumienie hałasu w budynku i poprawiają akustykę. Zostaną pomalowane na jaskrawy kolor.

Wewnątrz wszystko robi duże wrażenie ze względu na wielkie przestrzenie, świetnie doświetlone lampami oraz wielkopowierzchniowymi oknami. Na parterze od ul. Szkolnej - 300-metrowa sala przyszłej Bibliotek Gminnej z wydzielonym pomieszczeniem dla personelu pełna jest pracowników, którzy sprzątają oraz  myją wielka taflę podłogę.

Widownia sali widowiskowej jest jeszcze wypełniona elementami wyposażenia, farbami i materiałami budowlanymi. Po bokach widać konstrukcje szkieletowe, w których na koniec prac zostaną schowane przewody np. nagłośnienia. W oczy rzucają się ogromne kanały wentylacyjne. Sztuczne, doraźne oświetlenie nie daje od razu pojęcia, jak jest przestronna sala widowiskowa. Widać rozmach projektantów w wymiarach  sceną, na której zmieści się bez problemu jednocześnie z 15 par artystów z Zespołu Pieśni i Tańca „Rzgowianie”!  Scena jest prawie 11-metrowej wysokości. Na balkonie powstają dwie reżyserki dla akustyków, operatorów świateł. W przyszłości część tego balkonu zajmą fotele dla szczególnych gości.

Czytelny jest już - nawet dla laika podział zaplecza scenicznego z trzema garderobami, każda z osobną łazienką. Podziwialiśmy duże pomieszczenie na magazyn kostiumów "Rzgowian". To będzie magazyn na miarę marzeń.

Trafiliśmy do pomieszczeń na piętrze, które będą gabinetem dyrektora Domu Kultury wraz z sekretariatem. Są już wyposażone w gniazda elektryczne, komputerowe, a na podłogach wykładzina dywanowa. Łazienki na piętrze są już gotowe i na razie zamknięte na klucz. Wrażenie robi duża jest sala pracowni wyrobów glinianych. Zainstalowana już przesuwana ściana działowa pozwoli ją użytkować dwóm grupom dzieci jednocześnie.

Nowa siedziba instytucji kulturalnych gminy Rzgów ma kształt litery L podstawą zwróconą do ul. Szkolnej. Jej architektura nawiązuje do bryły przyległej Hali Sportowej.  Dom Kultury posiada powierzchnię użytkową 2440 metrów kwadratowych, kubaturę 15 760 m sześciennych. W najdłuższej części budynek nie przekracza 59 m, a szerokość wynosi prawie 25 m.

W przeszklonym szybie zainstalowano już windę 8-osobową o udźwigu 630 kilogramów.  Jest podobna do tej, pracującej w Urzędzie Miejskim w Rzgowie. Dom Kultury ma mieć własne ogrzewanie - kotłownię gazową o mocy 320 kW, wyposażoną w dwa kotły kondensacyjne. Już dziś widać, że w  gmachu przewagę stanowi ogrzewanie podłogowe – jedynie w foyer i innych pomieszczeniach grzejniki są zainstalowane tradycyjnie na ścianach.

Jeśli chodzi o roboty budowlane, jesienią 2019 roku budynek Domu Kultury  ma być gotowy do meblowania, a także wyposażania. Wtedy zapewne rozpoczną się pierwsze przeprowadzki.
***
Gmina Rzgów otrzymała 50 tysięcy złotych z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowanie będzie przeznaczone na zakup system nagłaśniania, monitor sceniczny, mikser cyfrowy, odtwarzacz, subwoofer, wzmacniacz, mikrofony, reflektory, oświetlenie zewnętrzne i naświetlacze LED. Zakup tych urządzeń pozwoli zaoferować publiczności nową jakość widowisk i przedstawień. Będzie znaczącym ułatwieniem w pracy artystów, którzy zrealizują najśmielsze wizje. Koszt całkowity projektu to 148,2 tysiąca złotych. Pieniądze  z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego będą więc stanowiły jedna trzecią planowanych wydatków.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=