Profesor belwederski z Bronisina Dworskiego

Zamieszkały w Bronisinie Dworskim Arkadiusz Adamczyk, został nominowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na profesora belwederskiego. Urodził się 29 sierpnia 1969 r. W 1994 r. ukończył historię w Uniwersytecie Łódzkiem. W 2015 r. znalazł się w gronie kandydatów PiS na urząd wojewody łódzkiego.
Przez wiele lat związany jako wykładowca z piotrkowską filią Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie pełni funkcję wicedyrektora Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych oraz pełnomocnika rektora ds. europejskich. Jeśli chodzi o sukcesy dydaktyczne, to wypromował czterech doktorów. Jest autorem kilkuset prac naukowych, w tym wielu w języku angielskim. Jego droga naukowa zaczęła się od badań nad historią myśli politycznej i ekonomicznej. Później skupił się na Europie Środkowej, a w końcu na idei Trójmorza i geopolityki, którą się obecnie zajmuje.

Od niedawna jest dyrektorem Instytutu Przemysłu Skórzanego w Łodzi. Związane z tym zainteresowania badawcze sprowadziły go do gminy Rzgów. W ubiegłym roku,13 października pojawił się w Szkole Podstawowej w Kalinie. Przeprowadzono tu naukowe, bezpłatne badanie stóp 80 uczniów z klas 0-VII. Aparaturę elektroniczną i personel zapewniła Sieć Badawcza Łukasiewicz Instytut Przemysłu Skórzanego. Badania prowadzone są na próbie 15 tysięcy dzieci w  wieku 3-13 lat w całej Polsce.  Profesor  Arkadiusz Adamczyk w wywiadzie dla portalu rzgow.pl powiedział wtedy:

- Rodzice maja z badania taką korzyść, że dowiedzą się o ewentualnych nieprawidłowościach w zakresie budowy i rozwoju stóp swoich pociech . Przewidujemy zorganizowanie pogadanki na ten temat. Możliwe będą konsultacje, jeśli stan stóp dziecko wymaga rozpoczęcia profilaktyki albo leczenia.

Wyniki badania są wykorzystywane do projektowania obuwia, które nie powoduje deformacji stóp. Ideą projektu jest stworzenie generacji obuwia "rosnącego" wraz z dzieckiem. Jak przekonuje prof. A. Adamczyk, brzmi to fantastycznie, ale nabierze realnych kształtów, gdy do produkcji butów zostaną wykorzystane odpowiednio elastyczne materiały. Pozwolą one stworzyć but, który będzie wciąż pasował, gdy stopa urośnie o jeden centymetr!  But nowej generacji będzie  dostosowywał się automatycznie do większego rozmiaru.  Rodzice nie będą musieli się martwić o zakup nowej pary w następnym sezonie.

Profesor pełni poza tym wiele innych funkcji: przewodniczy Radzie Naukowej Fundacji Wyszehradzkiej i jest zastępcą przewodniczącego Rady Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. prof. Wacława Felczaka. W latach 2010-2017 redaktor naczelny roczników naukowych „Niepodległość” oraz „Polityka i Bezpieczeństwo”; od 2015 roku redaktor tematyczny „Przeglądu Sejmowego”.

Panu profesorowi Arkadiuszowi Adamczykowi gratulujemy prestiżowej nominacji.

Włodzimierz Kupisz
Fot. autor, Dariusz Śmigielski, wikipedia, profil UJK
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=