3 maja: wyśpiewany, wytańczony, radosny, słoneczny… - Gmina Rzgów

3 maja: wyśpiewany, wytańczony, radosny, słoneczny…

zdjęcie
Bezdeszczowa pogoda, a podczas występów na estradzie -nawet prawdziwie majowe słońce sprzyjały rzgowskim obchodom 228. rocznicy ogłoszenia Konstytucji 3 Maja. W kościele parafialnym mieszkańcy, artyści oraz samorządowcy uczestniczyli w okolicznościowej mszy świętej. Władze złożyły wiązankę biało- czerwonych kwiatów na ołtarzu Matki Boskiej.
Na estradzie przed ratuszem obejrzeliśmy tańce lubelskie w najnowszym wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Rzgowianie”, porywający publiczność taniec z chustami oraz krakowiaka wytańczonego przez najmłodszych tancerzy. Ta część programu została przygotowana przez choreografkę i szefową zespołu – Renatę Furgę. Zagrała kapela pod kierownictwem Jarosława Rychlewskiego.

Wśród pieśni przygotowanych przez Rzgowski Chór „Camerata”, największe brawa należą się za wykonanie „Ody do Młodości”, nieoficjalnego hymnu Unii Europejskiej. Jak wiadomo, okazją była 15. rocznica przystąpienia Polski do Unii. Chórem dyrygowała Izabela Kijanka. Oprawę muzyczną uroczystości tradycyjnie zapewniła Rzgowska Orkiestra Dęta pod batutą Krzysztofa Gossa

W uroczystości wzięli udział m.in. burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński, zastępca burmistrza Małgorzata Rózga, sekretarz gminy Katarzyna Berczak-Lato, przewodniczący Rady Miejskiej w Rzgowie Radosław Pełka, wiceprzewodniczący Marek Bartoszewski, radny Stanisław Zaborowski, radny Zbigniew Waprzko, Marta Stasiak - członkini Zarządu Powiatu Łódzkiego Wschodniego, a także radna powiatowa Edyta Waprzko.

A oto, co powiedział burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński w okolicznościowym wystąpieniu podczas uroczystych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja:

Szanowni Państwo
Ogłoszona w 1791 roku Konstytucja 3 Maja stała się symbolem działań, zmierzających do wzmocnienia państwa i rozszerzenia swobód jego obywateli. Te wydarzenia sprzed lat za chwilę przypomną uczniowie. Obecnie, wracając myślami do wydarzeń sprzed 228 lat, dajemy wyraz naszemu patriotyzmowi oraz oddajemy szacunek twórcom i obrońcom pierwszej w Europie konstytucji. To święto jest dla nas okazją do zaprezentowania przywiązania do narodowych symboli, manifestacji szacunku dla tradycji państwa, ale także uświadamiania sobie znaczenia polskiej myśli o państwie w ówczesnej Europie. Europie, której dziś, poprzez członkostwo w Unii Europejskiej, jesteśmy częścią nie tylko w znaczeniu geograficznym, ale od 15 lat także w znaczeniu prawnym. Radujmy się więc z tej wspaniałej rocznicy.

Bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom gminy Rzgów za wspólne kultywowanie patriotycznej tradycji. Doceniam Państwa obecność i cieszę się, że jesteśmy tutaj razem. Z uznaniem patrzę na trud włożony w przygotowanie spotkania dla uczczenia jednego z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii.
W dniu ważnej dla nas wszystkich narodowej rocznicy, święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja, składam Państwu najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, osobistych sukcesów, a przede wszystkim zadowolenia z bycia mieszkańcem gminy Rzgów i poczucia dumy z naszej małej Ojczyzny. Radosnego świętowania, które mam nadzieję wspólnie kultywować będziemy zarówno podczas występów naszych artystów, jak i przy ognisku na patriotyczną nutę, na które serdecznie wszystkich zapraszam!


Wysłuchaliśmy programu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Kalinie. Wystąpili: Nikola Leśniewska, Zofia Polaczek, Igor Szychowski, Paweł Adamczyk, Nikola Pach, Maria Polaczek. Tę część przygotowały: Aneta Kujawska, Sylwia Smolarek, Barbara Kaczmarek. Obchody rocznicowe zamknęło ognisko dla mieszkańców w ogrodach parafialnych.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
powrót