700 tysięcy złotych na Dom Kultury - Gmina Rzgów

700 tysięcy złotych na Dom Kultury

zdjęcie
Radni zdecydowali o przyznaniu Domowi Kultury w budowie 700 tysięcy złotych na wyposażenie elektroakustyczne i oświetlenie najważniejszej w obiekcie sali widowiskowej. Dzięki tym pieniądzom możliwe jest zamknięcie procedury przetargowej na początku grudnia i sprowadzenie sprzętu do końca roku kalendarzowego.
Decyzja o przyznaniu pieniedzy została poprzedzona starciem dwóch różnych stanowisk. Kilku radnych opowiadało się za wstrzymaniem ostatniego zakupu nawet jeszcze przez pół roku, aby spróbować uzyskać dofinansowanie zewnętrzne. Burmistrz Mateusz Kamiński przekonywał, że nie ma na horyzoncie żadnej dotacji na wyposażanie nowego Domu Kultury. Dotacje pojawiają się nieregularnie, a w zasadzie są kompletnie nieprzewidywalne.

Czekanie na dotację przez pół roku oznaczałoby dopuszczenie do sytuacji, że Dom Kultury kosztujący do tej pory 17 milionów złotych - zamieniłby się doraźnie w pustostan. Bez profesjonalnego wyposażenia sali widowiskowej niemożliwe byłoby przeprowadzenie prób Zespołu Pieśnie i Tańca ”Rzgowianie” w nowym obiekcie, bo artyści nie mogą tańczyć na nieoświetlonej scenie. Czekanie na wyposażenie sali widowiskowej doprowadziłoby do sytuacji, że za pół roku po obiekcie kręciliby się wciąż pracownicy techniczni, stałyby drabiny, a ze ścian zwisały zwoje kabli.

Na szczęście zwyciężyły racjonalne poglądy większości radnych. Według najbardziej optymistycznych prognoz, przeprowadzka do Domu Kultury i pierwsze próby zespołów rozpoczną się w styczniu 2020 r.  Warunkiem jest przeprowadzenie wszystkich odbiorów od spraw budowlanych po sanitarno-epidemilologiczne i przeciwpożarowe w starym roku. W tej chwili powstaje projekt wniosku o dofinansowanie ekranów i projektorów multimedialnych dla Domu Kultury.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
powrót