Chóralna uczta dla ucha - Gmina Rzgów

Chóralna uczta dla ucha

zdjęcie
W niedzielę, 19 stycznia 2020 r. w kościele parafialnym w Rzgowie odbył się niezwykle klimatyczny jubileuszowy X Chóralny Koncert Kolęd i Pastorałek z udziałem wykonawców z całego województwa łódzkiego. Wystąpiło łącznie osiem chórów świeckich i parafialnych.  Każdy zespół przygotował repertuar złożony z trzech utworów.
Na wstępie koncertu chórzyści z „Cameraty” zaśpiewali: „Dziś w Betlejem wesoła nowina, a w naszym Rzgowie koncert się zaczyna”. Świąteczny nastrój potęgowały w świątyni żłóbek oraz bożonarodzeniowe, rozświetlone choinki.

Na zaproszenie chóru "Camerata" odpowiedziały dwa chóry z Aleksandrowa Łódzkiego – Moniuszkowski oraz parafialny, z Konstantynowa Łódzkiego, Pabianic, Łasku, Kutna i Gloria z Woli Zaradzyńskiej. Rzgowska publiczność miała okazję po raz pierwszy usłyszeć u siebie chór Benedictus Cantus z Łasku z parafii pw. św. Faustyny. Dyrygowała nazaretanka siostra Felicyta, która na co dzień jest organistą w parafii.

Koncert poprowadziła chórmistrz Izabela Kijanka, która na koniec wykonała niezwykle wzruszający utwór wraz z mężem Maciejem Stefaniakiem  i tatą Ireneuszem Kijanką, zawodowym muzykiem. Publiczność usłyszała w ich interpretacji nastrojową współczesną modlitwę "Mały Panie" – rodzaj kolędy stanowiący zawołanie o pokój, który przyniesie Dzieciątko. Brawa wybrzmiewały jeszcze długo po koncercie.  Po koncercie rzgowianiwe zaprosili gości na słodki poczęstunek do strażnicy OSP Rzgów. Chórzyści pełnili rolę gospodarzy. Dziękujemy wszystkim i do zobaczenia na kolejnych koncertach!

Włodzimierz Kupisz
Fot. GOK
powrót