Gmina Rzgów w czołówce samorządów - Gmina Rzgów

Gmina Rzgów w czołówce samorządów

zdjęcie
Władze gminy Rzgów wzięły udział w Forum Ekonomicznym w Krynicy. Trzecie miejsce, które zdobyliśmy w tegorocznym "Rankingu finansowym samorządu terytorialnego" stało się inspiracją do zaproszenia nas do udziału w panelach dyskusyjnych.
- Miałem przyjemność reprezentować nasz samorząd w spotkaniu "Jakość życia priorytetem współczesnych miast" - powiedział burmistrz Mateusz Kamiński. - Rozmawialiśmy m. in. o podnoszeniu jakości życia mieszkańców, przyciąganiu inwestorów i partnerstwie publiczno-prywatnym. Wracamy z nową wiedzą, przemyśleniami i pomysłami.

Podczas wspomnianego spotkania  M. Kamiński był pytany o źródła sukcesów gminy Rzgów. W odpowiedzi zwrócił uwagę na konieczność pogodzenia interesów mieszkańców i inwestorów. Trzeba wyjść do ludzi i powiedzieć, jakie uciążliwości wiążą się z każdą planowaną inwestycją w sąsiedztwie. 

Z drugiej strony – jeszcze przed planowaniem przestrzennym i wydaniem decyzji środowiskowej – urząd prowadzi dialog z przedsiębiorcami, którzy chcą ulokować działalność na terenie gminy. Informuje się przedsiębiorców o oczekiwaniach czy potencjalnych obawach mieszkańców. Dzięki temu inwestor nie naraża się na zablokowanie działalności przez sąsiadów.

O tym, że gmina Rzgów jest dobrym miejscem do inwestowania świadczy chociażby to, że w gminie o potencjale ludności przekraczającym 10 tysięcy – działa około 1850 firm!

Gmina Rzgów pełni podwójna rolę: jest „sypialnią” Łodzi, a więc musi gwarantować, że to będzie miejsce przyjazne dla mieszkańców. To oznacza, że samorząd musi chronić ich przed uciążliwą działalnością gospodarczą. 

Burmistrz Mateusz Kamiński indagowany o to, czego oczekuje od państwa przyznał, że „najlepiej, gdyby nie przeszkadzało”. Samorząd oczekuje na przykład sprawnego wydawania pozwoleń wodnoprawnych. Druga kwestia to inwestycje drogowe strategiczne z punktu widzenia gminy Rzgów. Przebiegaja przez nią cztery drogi krajowe i jedna wojewódzka. Ich obecność dawniej wpływała pozytywnie na na lokowanie firm, przyczyniła się do bujnego rozwoju gospodarczego.  Teraz potrzebne jest rondo, którego kosztów sama gmina nie podźwignie. Tu jest pilnie nieodzowne finansowe wsparcie państwa.

Włodzimierz Kupisz
Fot. Miron Ossowski
powrót