Husaria zorganizuje olimpiadę - Gmina Rzgów

Husaria zorganizuje olimpiadę

zdjęcie
Aż 1402 wnioski o dofinansowanie małych projektów złożyli mieszkańcy województwa łódzkiego. Mikrogranty to dofinansowanie dla organizacji pozarządowych i grup osób – społeczników, którzy chcą zrobić coś pożytecznego dla mieszkańców regionu, a najlepiej zaangażować ich w tę działalność.
- Zadania były bardzo różne – mówi Jolanta Woźnicka, koordynator projektu z Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, które zajmowało się rozdzieleniem 180 grantów. – Znalazły się wśród nich propozycje zawodów sportowych, wydarzeń kulturalnych, warsztatów kulinarnych, a także bardzo dużo propozycji budowy małej infrastruktury - ławek czy altan.
  
Dofinansowanie w ramach mikrograntów wynosi od 2 tys. do 5 tys. zł. Żeby spośród 1402 złożonych wniosków wyłonić najciekawsze i warte dofinansowania został powołany 24-osoby zespół ekspertów. Każdy wniosek oceniany był przez dwie osoby, a w razie rozbieżności opinii także przez trzecią. Oceniali oni wartość projektu dla społeczności lokalnej, zaangażowanie mieszkańców w projekt i inne cechy wynikające z regulaminu mikrograntów.

Z trzech wniosków z gminy Rzgów - dofinansowanie w wysokości 5 tysiecy złotych uzyskał projekt Gminnego Klubu Piłkarskiego Husaria Gealan Rzgów.  Jak nas poinformowała Marta Stachurska ze stowarzyszenia Husaria Gealan, w hali w Rzgowie 24 listopada zostanie zorganizowana... miniolimpiada w stylu starożytnym dla dzieci. Myślą przewodnią tego wydarzenia jest hasło: „Od sportu przez sztukę”.  Niektóre dyscypliny sportu będą potraktowane bardziej poważnie, niektóre na wesoło, ale za wcześnie, żeby zdradzać szczegóły.

Z pomocą i pod kierunkiem artystów ze rzgowskiej grupy „Collage”, mali uczestnicy zajmą się ozdabianiem medali olimpijskich. Własnoręcznie wykonaja antyczne stroje z bibuły i sznurka. Organizatorzy GKP Husaria przewidzieli nawet paradę olimpijczyków w strojach nawiązujących do mody antycznej Grecji.

W ramach recyklingu plastikowe butelki zostaną przerobione na puchary dla najlepszych zawodników. Ponieważ w świecie starożytnym świecie istniał zwyczaj malowania ciała gladiatorom, teraz wolontariuszka Justyna pomaluje dzieciom twarze i ręce. Zespół Top Team Rzgów zademonstruje sztuki walki z elementami samoobrony. Przez cały czas trwania miniolimpiady, członkowie Top Team będą również indywidualnie demonstrowali zainteresowanym techniki i ruchy. Pokazy walki ubarwią występy rzgowskich chirliderek.

Jednym z punktów kulminacyjnych wydarzenia ma być konkurs plastyczny dla wszystkich grup wiekowych od przedszkolaków po dorosłych z nawiązaniem do hasła imprezy: „Od sportu przez sztukę”.  Autorzy mogą liczyć na na liczne nagrody oraz na wystawienie prac w galerii miniolimpiady oraz w galerii grupy „Collage”. Impreza nie obędzie się bez poczęstunku. Jeszcze raz przypomnijmy: niedziela, 24 listopada w godz. 13-17 w Hali Sportowej im. Konrada Kobusa. 

(jg), Włodzimierz Kupisz
Fot. przykładowe/ kopia antycznej rzeźby przedstawiającej zapaśników/ zdj. Matthias Kabel
powrót