Inwestycje: awans Rzgowa z miejsca 114 na 11 - Gmina Rzgów

Inwestycje: awans Rzgowa z miejsca 114 na 11

zdjęcie
Dwutygodnik „Wspólnota”, najbardziej opiniotwórczy periodyk poświęcony samorządom, nagrodzony Laurem Małych Ojczyzn przez Związek Gmin Wiejskich - opublikował najnowszy ranking inwestycji. W kategorii „Inne miasta” (małe) Rzgów awansował w ciągu kilku lat ze 114 pozycji na jedenastą!
Autorzy rankingu przyjęli taką metodologię, aby pokazać inwestycje w szerszym ujęciu czasowym. W przypadku małych miast wydatki inwestycyjne bywają rok do roku cyklicznie różne bo np. zaspokojono jakąś potrzebę społeczną (w jednym roku wybudowano nowe przedszkole, więc  w następnych latach  nie ma już presji na wydawanie tak dużych pieniędzy na oświatę). Za podstawę porównań przyjęto więc okresy trzyletnie.

Autorzy rankingu podkreślają, że rok 2018 w skali ogólnopolskiej był absolutnie rekordowy pod względem wysokości wydatków inwestycyjnych samorządów.  Trzeba jednak brać poprawkę na to, że wielkość inwestycji nie była  obiektywnie wielka. Trzeba bowiem brać poprawke na to, że w tym czasie dramatycznie wzrosły ceny materiałów i usług budowlanych. Duży wzrost wydatków inwestycyjnych nie szedł w parze z proporcjonalnie dużym przyrostem np. wyremontowanych ulic, wybudowanych chodników i przepustów, nowych placów zabaw itd.

W zestawieniu „Inne miasta” Rzgów w okresie 2014-2016 uplasował się na pozycji 114, w latach 2015-2017 na miejscu 36, a w okresie 2016-2018 na miejscu 11. Jest to awans wręcz niesamowity! Średnia wydatków inwestycyjnych wyniosła w zaokrągleniu 1764 złote na statystycznego rzgowiania. Dla porównania lider rankingu: Krynica Morska wydała 6723 złote na głowę. 

Włodzimierz Kupisz
Na zdj. archiwalne zdjęcie z modernizacji rzgowskiej oczyszczalni ścieków
Fot. Tomasz Zaniewicz
powrót